Zánětlivost kloubů

Dna je zánětlivé onemocnění kloubů. Způsobuje je přemíra kyseliny močové v lidské krvi. Ta se v krvi může objevit jako důsledek metabolismu některých částí potravy. 

Na úvod je však nutné uvést, že existence kyseliny močové v krvi, je zcela normální a běžná. Kyselina močová zde plní fuknci antioxidantu. 

Problém nastává ve chvíli, kdy se hladina kyseliny močové v krvi navýší a zůstává dlouhodobě zvýšená. Pokud tomu tak je, tělo začne přemíru této kyseliny v těle ukládat v podobě malých krystalků.

Obecně platí, že tyto krystalky se nejvíce usazují ve šlachách a kloubech. Zde vytváří shluky, které dráždí okolní tkáně. 

Dlouhodobé dráždění tkání vyvolá nepříjemný zánět, tedy dnu neboli hyperurikémii. Kromě šlach a kloubů se krystalky kyseliny močové mohou usadit také v ledvinách a zapříčinit vznik ledvinových kamenů. 

Jak ji poznáte?

Pokud se u vás dna projeví, snadno a rychle ji poznáte i bez návštěvy lékaře. Povětšinou stačí, když si budete všímat 5 základních projevů této nemoci. 

Co vyvolává dnu? 

Zdroj: Youtube

První z nich může být poměrně ostrá bolest palce u nohy. Ta váš většinou postihne během noci nebo k ránu a rychle vás vyvede z hlubokého spánku, který zcela přehluší. 

Dalším projevem dny, který se v případě výskytu tohoto onemocnění může objevit, jsou bolesti horních končetin. I zde se může objevit náhlá palčivá bolest, která přijde zcela bez ohlášení. 

Mezi další projevy dny pak patří otoky. Tam, kde se otok objeví, je kůže povětšinou napnutá a lehce zarudlá. Pokud vás takového otoku provází pravidelně, je na čase vyhledat lékařskou pomoc. 

Dalším příznakem dny jsou viditelné shluky krystalků kyseliny močové pod kůží neboli dnavé tofy. Místem jejich nejčastějšího výskytu jsou prsty, paty a lokty. Nahmatat si je ale můžete také v oblasti ušních lalůčků. 

Posledním projevem, který vám napoví, že trpíte dnou, jsou zhoršená pohyblivost. Ta je způsobená usazenými krystalky kyseliny močové v kloubech. Může být důvodem, proč je váš pohyb pomalý a bolestivý. 

Zdroje: www.nhs.uk, www.webmd.com, my.clevelandclinic.org