Projímavé účinky mají některé druhy ovoce, bylinek i zeleniny. Některé z těchto zázraků budete mít pravděpodobně doma i vy. Po čem tedy ideálně sáhnout, když vás trápí potíže s vyprazdňováním? Budete překvapeni, jak jednoduché to je.

Zázračné švestky

Mezi nejznámější pomocníky patří švestky. Fungují skvěle ve všech podobách. Můžete si dát čerstvé ovoce, sušené ovoce nebo kompot. Toto ovoce je plné vlákniny, která pročišťuje trávicí systém. Obsahuje důležité minerály a vitamíny.

Lahodné fialové plody obsahují pektiny, které zpomalují vstřebávání cukrů. Snižují cholesterol a harmonizují kardiovaskulární systém. Díky tomu naše tělo spaluje více tuků, což podporuje hubnutí. Navíc švestky obsahují bór, který je důležitý pro kosti. 

Skvělé účinky má zejména švestkový kompot. Pokud si vyrobíte tento domácí zdravý prospěšný dezert a budete ho pravidelně zařazovat do svého jídelníčku, nebudete mít potíže se zácpou ani celkovým zažíváním. 

Kysané zelí

Zelí je bohaté na vitamíny, minerály a stopové prvky. Obsahuje vlákninu, která pročišťuje střeva, chrání mikroflóru, a stimuluje správnou činnost trávicího traktu. Váže na sebe těžké kovy, které odvádí pryč z organismu.

Kysané zelí má v sobě potřebné probiotické kultury, díky kterým snižuje hladinu cholesterolu v krvi, obnovuje mikroflóru po antibiotické léčbě a působí výborně při právě při zácpě.

Pokud nemáte citlivý žaludek, a nevadí vám kyselé věci, doporučuje se vypít zelnou šťávu. Ideální je přírodní zelný koncentrát v biokvalitě, který můžete pít v plné síle nebo si ho můžete podle chuti a potřeby doředit vodou.

Probiotika

Mezi další probiotika, která mají výborné a rychlé účinky patří fermentované potraviny. Vedle zmíněného kysaného zelí to mohou být kvalitní jogurtové výrobky, zejména kefír a přírodní bílý jogurt. Skvělou službu vám udělá i kombucha a kimchi.

Bez černý

Univerzální léčivka si hraje poradí i s problémy s peristaltikou. Vyzkoušejte vypít nálev z černého bezu před spaním. Sušené bylinky si můžete zakoupit, nebo samy v přírodě nasbírat a nasušit. Nálev se připravuje z vrchovaté polévkové lžíci bylin.

Sušený bez zalijeme čtvrt litrem převařené horké vody cca kolem 80° C. Necháme asi deset minut louhovat, následně scedíme a necháme vychladnout na pokojovou teplotu. Doporučuje se popíjet po dobu tří týdnů, během nich se srovná vylučování.

Senna

Jedná se o tropický keř se žlutými květy. Rostlina je známá svými lusky a listy, které mají projímavé účinky. Používá se po celém světe právě pro problémech se zácpou. Nedoporučuje se však užívat sennu pravidelně a dlouhodobě, pouze v akutních případech.

Zdroje: www.novinky.cz, www.healthline.com