Rozeznat podezřelé symptomy a odhadnout včas, že se může jednat o zákeřnou nemoc není snadné. Včasné určení nemoci je pro její léčbu zcela klíčové. Často se první projevy zaměňují s obyčejnými krátkodobými problémy se žlučníkem.

Jaterní buňky dokážou vytvořit za 24 hodin 800 až 1000ml žluče. Tato tekutina je odváděna žlučovými cestami do tenkého střeva, tam pomáhá při procesu trávení tuků, látek rozpustných v tucích a vstřebávání vápníku. 

Rakovina žlučníku a žlučových cest

Počáteční projevy nevypadají nijak nevšedně ani nebezpečně. Objevuje se říhání, nadýmání, nevolnost, ale i zvracení. Pacienti pociťují odpor ke smaženým pokrmům.

Vyhýbají se tučným jídlům, protože jim nedělají dobře. Může se jim zvedat žaludek jen při pohledu nebo jejich představě. Objevuje se bolest pod žebry na pravé straně. 

Bolest může vystřelovat až do zad. Odborníci doporučují sledovat kombinaci těchto projevů. Jak často a intenzivně nemocní pociťují tyto příznaky, a kdy se objevují.

Protože se v těle nemocného zvyšuje množství bilirubinu, objevuje se zežloutnutí kůže. Ukazatelem vážnosti situace je světlá šedá barva stolice a rezavě hnědá moč.

Rakovina žlučových cest a samotného žlučníku se obvykle diagnostikuje pomocí endosonografie s následnou biopsií, kdy je pacientovi odebrán vzorek k histologickému vyšetření.

Šance na léčbu

Známe několik druhů tohoto onemocnění. Například periferní cholangiokarcinom má velkou šanci na vyléčení díky novým technologiím. Lze ho lépe diagnostikovat i operovat.

Významné změny a pokroky v léčbě přináší oblast imunologie, kde vznikají nové imunoterapeutické léky. U nádorů s vysokou mutací sledují odborníci pozitivní výsledky. 

U náročnějších případů ale někdy není možné pacienta operovat. Potom se provádí zákrok stentem, který opět zprůchodní žlučovod. A pacientovi tak alespoň uleví.

Rakovina žlučníku je zákeřné onemocnění, které nemá příznivé prognózy. Dobrou zprávou je, že jde pokrok stále kupředu. Technologie jsou neustále zlepšovány a lékařská komunita slaví čím dál větší úspěchy díky převratným léčebným postupům.

Zdroje: www.sciencedirect.com, www.linkos.cz