Jako u každé závažnější choroby, je potřeba včas odhalit symptomy, aby se nemoc dala co možná nejdříve léčit. U rakoviny žlučníku to ale není vůbec nic jednoduchého. Náznaky jsou totiž podobné běžným chorobám a zdravotním problémům.

Kdo by neznal obyčejné podráždění žlučníku, nebo nevolnost po jídle, které obvykle nejíte. Takové zdravotní potíže vás ale brzy přejdou. Pokud se vám to však děje často, je potřeba zbystřit a věnovat těmto projevům pozornost.

Vedle hubnutí a časté bolesti v boku pod žebry, která vystřeluje až do zad, můžete sledovat pět nenápadnějších příznaků. Právě v takové kombinaci signalizují totiž závažné onemocnění. 

1.) Nadýmání

Nadýmání není nic neobvyklého. Všichni víme, jak nepříjemné je nafouklé břicho. Našemu trávení mohou způsobit tyto potíže nejrůznější potraviny. Čerstvé pečivo a koláče, nesprávně připravené luštěniny, nebo pivo a jiné sycené nápoje. Nemělo by být ale na denním pořádku.

2.) Nevolnost (nauzea)

Často pociťujeme nevolnost, když nám nesedne nějaké jídlo, může se nám dělat špatně při cestování nebo po užívání léků, které dráždí žaludek. Nevolnosti dlouhodobě provázejí těhotné ženy, ale v jiných případech by měla brzy odeznít. Pokud trvá dlouho, je čas zpozornět.

3.) Říhání

K říhání dochází v souvislosti s příjmem potravy, kdy polykáme společně se soustem vzduch. Totéž se děje i při pití, zejména sycených nápojů nebo piva. V žaludku tak vznikne bublina, kterou se snaží tělo vypudit. Nezastavitelné a časté říhání, ale není v pořádku.

4.) Zvracení

Zvracení je obranná reakce našeho těla. Dochází k němu, protože žaludek potřebuje vyloučit tráveninu. Zvracení má mnoho důvodů, ale při běžném zvracení či střevní chřipce by měly potíže do několika dní ustat. Pokud zvracení delší dobu, nelze ho brát na lehkou váhu.

5.) Nechutenství

U tohoto onemocnění je jedním z charakteristických znaků odpor k mastnému, tučnému a smaženému jídlu. Pokud je pro vás dlouhodobě nepředstavitelné, že byste se vůbec dotkly něčeho mastnějšího a zvedá se vám z toho žaludek, může to být známka vážnějšího onemocnění.

Návštěva lékaře 

Pokud sledujete tyto příznaky, rozhodně nepodceňujte návštěvu lékaře a řádné vyšetření. Je nutné zvolit vhodnou metodu, protože v některých případech nelze dělat diagnostiku pomocí biopsie. Ta totiž může nádor ještě více rozšířit do okolní tkáně a orgánů.


Léčba rakoviny žlučníku a žlučových cest

Rakovina žlučníku patří k nejzákeřnějším onemocněním a prognózy léčby nejsou příliš přívětivé. V případě, že je onemocnění odhaleno včas, je možné přistoupit k odstranění žlučníku. Když nelze pacienta operovat, provádí se zprůchodnění žlučovodu stentem.

Dobrou zprávou však je, že medicína jde dopředu skutečně rychle a možná se i v léčbě rakoviny žlučníku blýská na lepší časy. Imunologové jsou velmi optimističtí, protože se zdá, že vývoj léků jde rychle dopředu. Na nádory s vysokou mutací dobře zabírají imunoterapeutické léky. Neustále se hledají nové způsoby, jak pacientům pomoci.

Zdroje: www.mou.cz, www.linkos.cz