Zázračný všelék 

Med, šťavnatá tekutina produkovaná včelami, se po staletí dostává do našich kuchyní a lékárniček. Jeho využití sahá od kulinářských pochoutek až po léčivé lektvary, což z něj dělá všestranný základ domácnosti. Na druhou stranu skořice, získávaná z kůry stromu Cinnamomum, dodává našim pokrmům výraznou chuť a má vlastní řadu zdravotních výhod.

Skořice obsahuje cinnamaldehyd, sloučeninu, která je zodpovědná za její výrazné aroma a chuť. Výzkumy naznačují, že skořice může pomáhat snižovat záněty, potenciálně léčit neurodegenerativní onemocnění a dokonce poskytovat ochranu před některými typy rakoviny.

Stejně tak med má prokázané zdravotní přínosy. Je účinným prostředkem proti kašli a napomáhá hojení ran. Med je nápomocný také při nespavosti, posiluje paměť, léčí kvasinkové infekce a snižuje tvorbu zubního plaku. 

Kombinace medu a skořice zesiluje jejich individuální účinky. Společně mají potenciál snižovat riziko srdečních onemocnění. Studie ukazují, že mohou pozitivně ovlivňovat faktory jako je LDL cholesterol, hladina triglyceridů, krevní tlak a zánět, a společně tak přispívat ke zdraví srdce.

Antibakteriální účinky

Kombinace medu a skořice navíc vykazuje slibné vlastnosti při hojení ran. Jejich antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti z nich činí potenciální spojence při léčbě kožních infekcí a popálenin. Schopnost skořice chránit před bakteriemi odolnými vůči antibiotikům přidává k jejímu potenciálu hojení ran další plus.

Benefity medu a skořice: 

Zdroj: Youtube

Med a skořice nabízí podporu také pro ty, kteří se léčí s cukrovkou. Je známo, že skořice snižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje citlivost na inzulín, zatímco med má ve srovnání se stolním cukrem mírnější dopad na hladinu cukru v krvi. Klíčová je však umírněnost, zejména u osob s cukrovkou, protože med je stále zdrojem sacharidů.

Med a skořice jsou silnými antioxidanty. Med je bohatý na fenolové antioxidanty a je spojovaný se sníženým rizikem srdečních onemocnění. Skořice, která se řadí na přední místo mezi kořením co do obsahu antioxidantů, přidává další vrstvu ochrany proti volným radikálům.

Zařazení medu a skořice do své rutiny můžete výrazně zlepšit své zdraví. Ať už jde o vysoký cholesterol, cukrovku nebo záněť, receptura známá 2 000 let vám jistě pomůže.

www.pleva.cz, www.webmd.com, www.ncbi.nlm.nih.gov