V článku na serveru Gaia.com se vysvětluje, že geolog použil seismické techniky ke zkoumání podpovrchových vrstev pod Sfingou, což přineslo překvapivé výsledky. Na rozdíl od všeobecně rozšířeného názoru, že Sfinga pochází z období vlády faraona Khafreho ve 26. století př. n. l., geolog naznačuje, že původ monumentu může sahat mnohem dále do minulosti. Výzkum naznačuje, že vzory vodní eroze pozorované na těle Sfingy by mohly svědčit o mnohem vlhčím klimatu, než jaké Egypt zažíval před přibližně 4 500 lety. 

Vodní eroze a Sfinga

Sfinga je pro nás stále velkou záhadou a dodnes se nepodařilo rozluštit všechna její tajemství. Vědci se neustále přou o stáří této sochy s hlavou lva a tělem člověka. Hlavní proud egyptologů stojí proti novější vlně nezávislých myslitelů, a mezi oběma stranami se diskutuje dokonce o tisíciletém rozdílu stáří sochy. Například v roce 1992 John Anthony West pronesl, že Sfinga byla ve skutečnosti vytesaná o 10 000 let dříve, než se Egypt stal pouští.

Odhalení o tom, že Sfinga je mnohem starší, předložil i geolog Robert Schoch. I ten své tvrzení opírá o to, že socha nese stopy vodní eroze, je tedy daleko starší. Tvrdí, že Sfinga přežila dlouhodobé vlhké povětrnostní podmínky, které jsou v ostrém kontrastu s dnešním podnebím saharské pouště.

Na Schochovu hypotézu se podívejte ve videu zde:

Zdroj: Youtube

O jaké záplavy jde?

Robert Schoch se domnívá, že tradiční proud akademiků přehlédl známky eroze způsobené silnými dešti. Právě záplavy byly v místě, kde Sfinga stojí, na egyptské náhorní plošině před 5 000 lety neobvyklé. Na rozdíl od toho zde ale byly velmi časté před 10 000 až 12 000 lety. Následkem toho má Sfinga "vodou vyříznuté prohlubně na jejích svislých stěnách" a výška vody zde odpovídá hladině vody již na počátku pleistocénu. Je tedy patrné, že již tehdy zde socha stála, což ukazuje na její stáří neskutečných 800 000 let. V té době Středozemní moře zasahovalo až na jih Egypta.

Vláda je rozhořčená

Schochovo odhalení zřejmě rozzlobilo egyptskou vládu, která má zájem na zachování tradičního vyprávění o stáří a historickém významu Sfingy. Vláda se k výzkumu geologa staví odmítavě a odmítla udělit povolení k dalšímu výzkumu.

Ve hře je i možnost, k níž se přiklání archeolog Andrew Collins. Ten myslí, že skála zde sice mohla být již v té době, ale socha z ní byla vytesaná mnohem později.

Seismický výzkum a analýza vzorců vodní eroze naznačují, že Sfinga může být podstatně starší, než se dosud předpokládalo. Odpor vlády k dalšímu zkoumání a výzkumu však ukazuje na její odpor k revizi konvenčního historického vyprávění o této ikonické památce.
 

Zdroje: www.gaia.com, en.wikipedia.org/wiki/Robert_M._Schoch, en.wikipedia.org/wiki/Sphinx_erosion_hypothesis, www.nytimes.com