Vědci odhalili trik, který pomohl Egypťanům postavit pyramidy. Je geniálně jednoduchý!

Jarouš M Komořanský | 26. 3. 2023

Pyramidy patří od počátku mezi jeden ze sedmi divů světa. Svůj podíl na tom má i stále nezodpovězená otázka ohledně toto, jak byly tyto stavby z obřích kamenů zkonstruovány. Objevily se již různé teorie, ale podle vědců z Liverpoolské univerzity tehdejším „konstruktérům“ pomohl důmyslný mechanismus.

Podle týmu vědců z Liverpoolské univerzity a dalších institucí mohl starověký systém ramp objevený ve vápencovém lomu v Egyptě sloužit k přepravě masivních kamenných bloků použitých při stavbě velkých pyramid v Gíze.

Objev vrhá nové světlo na metody, které staří Egypťané používali při stavbě těchto ikonických staveb, a nabízí pohled na organizaci a inženýrské dovednosti této starověké civilizace.

Kameny byly přepravovány vodorovně

Systém ramp, který byl objevený v Hatnubu, odlehlém lomu ve východní části egyptské pouště, pochází z doby vlády faraona Chufua, který zadal stavbu Velké pyramidy v Gíze. Rampa se skládá z řady schodišť a kanálů vytesaných do skalní stěny, které umožňovaly dělníkům přepravovat masivní kamenné bloky použité při stavbě pyramid z lomu na staveniště.

Vědci použili kombinaci archeologického průzkumu, satelitních snímků a 3D modelování, aby prozkoumali systém ramp a pochopili, jak byl používán. Zjistili, že rampa pravděpodobně sloužila k přepravě kamenů ve vodorovné poloze, nikoli ve svislé, jak se dříve předpokládalo.

Vrchol Cheopsovy pyramidy zdobila obří koule, tvrdí vědec. Byla nejdůležitější na celé stavbě
Magazín

Vrchol Cheopsovy pyramidy zdobila obří koule, tvrdí vědec. Byla nejdůležitější na celé stavbě

Velmi pokročilé bylo plánování stavby

Jedním z nejvýznamnějších zjištění studie je, že systém ramp nebyl jedinou souvislou strukturou, ale spíše řadou menších ramp a kanálů, které byly budované postupně. Naznačuje to, že pracovníci, kteří systém ramp stavěli, byli schopní naplánovat a realizovat složitý inženýrský projekt po dobu mnoha let, což svědčí o vysoké úrovni organizačních a technických dovedností.

Systém ramp je také pozoruhodný tím, že využívá přirozené topografie k usnadnění přepravy kamenů. Kanály v rampě byly vyříznuté pod úhlem, který dělníkům umožnil využívat gravitaci k přesunu kamenů z kopce, čímž se snížila námaha potřebná k jejich přepravě.

Podívejte se na video zde:

Zdroj: Youtube

Vynalézavost starých Egypťanů je překvapující

Objev systému ramp v Hatnubu přináší nové důležité poznatky o stavbě Velkých pyramid a inženýrských schopnostech starých Egypťanů. Vrhá také světlo na organizaci a řízení pracovní síly, která tyto neuvěřitelné stavby stavěla.

Egyptolog, doktor Roland Enmarch, jeden ze spoluautorů studie, komentoval význam objevu: „Tento pozoruhodný objev odhaluje vynalézavost a důmyslnost starých Egypťanů a jejich schopnost plánovat a realizovat složité inženýrské projekty po dlouhou dobu. Vrhá také nové světlo na organizaci a řízení pracovní síly, která tyto neuvěřitelné stavby stavěla."

Video: Vědci zrekonstruovali, jak dřív vypadaly egyptské pyramidy, a dostali šok. Byly skvostné
Magazín

Video: Vědci zrekonstruovali, jak dřív vypadaly egyptské pyramidy, a dostali šok. Byly skvostné

Celkově je objev systému ramp v Hatnubu významným příspěvkem k našemu poznání starověkého světa a neuvěřitelných inženýrských výkonů, kterých dosáhly civilizace, jež přišly před námi. Je připomínkou toho, že lidská schopnost inovace a řešení problémů není omezena časem ani technologií a můžeme se i nadále učit z minulosti, když se snažíme budovat lepší budoucnost.

vosveteit.zoznam.sk, news.liverpool.ac.uk, www.livescience.com

Tagy Egypt Gíza Chufuova pyramida objev