S teplými dny nám zcela přirozeně začíná tělo signalizovat, že by potřebovalo detox. Očistná kůra pro játra dokáže s naším tělem udělat hotové zázraky. Játra jsou totiž jakýmsi filtrem našeho těla, který čistí krev, přeměňuje toxiny na odpadní látky a metabolizuje živiny.

Střeva ovlivňují náš celkový zdravotní stav. Pokud se nám povede vyčistit střeva, můžeme sledovat mnohá zlepšení. Není výjimkou, že se právě změnou stravování může zlepšit i chronické onemocnění, kterým po celá léta trpíme. Co můžete udělat pro jarní restart svého těla vám prozradí naše tipy.

Největší orgán našeho těla zodpovídá za více jak 500 různých důležitých funkcí. Jednou z nejzásadnějších je čištění organismu od škodlivých látek. Na trhu je sice široká škála nejrůznějších preparátů, ale nejlepší službu tomuto orgánu udělá obyčejná běžně dostupná zelenina a koření.

Jak jednoduše detoxikovat svá játra a střeva

Není potřeba v tom hledat složitosti, očista, kterou si můžete udělat sami, není žádná věda. Pokud máte doma mixér, můžete vyrazit na nákup zeleniny, protože právě v ní je klíč k účinné detoxikaci. Nejlepší bude zelenina a ovoce z trhu od farmářů, nebo v bio kvalitě.

Mezi zeleninu, která odvádí z jater škodliviny, patří například červená řepa, mrkev, špenát, řapíkatý celer, petržel a bulvový celer. K této kombinaci se hodí jablíčko, a to nejen kvůli své sladké chuti, ale především pro své vlastnosti. Největší efekt mají právě zeleninové šťávy a smoothie.

Jejich příprava je rychlá, nenáročná a nápoj má lahodnou chuť. Záleží jen na vaší zvolené kombinaci a dochucení. Právě čerstvě vylisovaná šťáva má v sobě nejvíce vitamínů, antioxidantů a živin. Pravidelné pití má celkově příznivý vliv na naši imunitu.

Zázračné bylinky a doplňky

Ostropestřec mariánský: Ostropestřec mariánský je nejznámější bylinou, která čistí játra. Má skvělé protizánětlivé a antioxidační účinky.

Kurkuma : Zlatý kurkumový prášek má příznivý vliv na střeva, kůži a má protizánětlivé schopnosti.

Zázvor: Oblíbený kořen má skvělé antioxidační a protizánětlivé účinky.

Bez alkoholu

Pokud chcete, aby detoxikace vašich jater byla účinná, bude třeba vysadit alkohol. Čím déle to vydržíte, tím lépe. Alkohol je totiž toxin, který zatěžuje tento orgán, a při jeho nadměrné konzumaci ho nevratně poškozuje. Lidé po 65. roce by měli pít alkohol pouze výjimečně.

Recept na detox

Vybranou zeleninu můžete jednoduše umýt, očistit a nakrájet na menší kusy. Následně hodit do odšťavňovače, nebo do mixéru na smoothie. Červená řepa je bohatá na vitamíny, antioxidanty a vlákninu. Obsažená látka, betain podporuje funkci a očistu jater.

Mrkev podporuje zažívání, má v sobě betakaroten, který pozitivně ovlivňuje funkci jater. Dále vitamíny a vlákninu.

Jablka je vhodné zařadit do svého každodenního jídelníčku, zejména kvůli vysokému obsahu prospěšné vlákniny a celé škále vitamínů.

Co ještě můžete přidat:

Petržel – odplavuje škodliviny
Lněná semínka (nebo olej) – obsahuje Omega 3 mastné kyseliny
Chlorella – sladkovodní řasa, která má detoxikuje

Zdroje: www.healthline.com, www.hopkinsmedicine.org