Zázračné bylinky

Tyto byliny pro tonizaci plic, od boje s infekcemi dýchacích cest až po řešení chronických problémů, jako jsou astma, bronchitida nebo alergie, nabízejí přírodní řešení, jak navždy uzdravit své dýchací cesty.

Divizna malokvětá působí na dýchací cesty jako zázračné tonikum. Má schopnost uvolnit a otevřít plíce, zmírnit křeče a kašel a zklidnit podráždění a suchost. Divizně malokvěté se daří na slunných a otevřených místech, lze ji pěstovat ve volné přírodě nebo na zahradě, takže je dostupná všem. Při jejím sběru si ale dejte pozor, abyste tuto bylinu nezaměnili s potenciálně nebezpečným náprstníkem.

Specialistou na léčbu kašle je jablečník obecný. Je známý svou přítomností v kapkách a sirupech proti kašli a ukazuje se jako klíčový hráč při uvolňování křečí a vypuzování hlenu spojeného s vlhkým kašlem. 

Tato bylina, kterou najdete na suchých a slunných místech, je nejúčinnější v podobě tinktur, sirupů a prostředcích na bázi medu. Dalším pomocníkem, který naše babičky využívaly při léčbě kašle, byla divoká třešeň. 

Rady našich babiček

Divoké třešni se daří zejména v půdě narušené těžbou dřeva nebo lesními požáry. Rychle roste a nabízí úlevu při suchém, podrážděném a spastickém kašli. Pěstování divoké třesně je však náročné kvůli náchylnosti k chorobám. Pro zdraví dýchacích cest se využívá také třešňová kůra, která zmírňuje křeče a napomáhá rozšíření plic.

Pět způsobů, jak pročistit své plíce:

Zdroj: Youtube

Na loukách nebo v dobře udržovaných zahradách s vlhkou půdou a slunečním světlem se daří blatouchu. Jeho kořeny a listy jsou bohaté na sliz pomáhající udržet dýchací orgány v kondici. Ať už v podobě čajů, studených nálevů, odvarů nebo sirupů, jeho jemná a mírně nasládlá chuť je vítaným doplňkem receptur na dýchací cesty.

Naše babičky zkrátka věděly své. Uměly potenciál přírody využít naplno. Mimo to pro ně byl cennou bylinou i jitrocel. Jeho listy používaly jako obklady při zklidňování a hojení podráždění dýchacích cest. Ostatně zázraky jitrocelového sirupu a čaje využíváme hlavně u dětských pacientů hojně i dnes.

Blahodárné účinky na dýchací systém mají ještě další známé bylinky. Od úporného kašle a zahlenění pomohou listy kopřivy, zlatobýl, oregano, tymián a černý bez. Dary přírody jsou skutečným pokladem a nedocenitelní pomocníci. Je však dobré si uvědomit, že i s nimi je potřeba zacházet velmi opatrně. Vždy je dobré si přečíst informaci o bylince a nekombinovat ji s dalšími. Pokud si nejste jisti, zda je či není pro vás konkrétní bylinka vhodná, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem. Zároveň nikdy nepřekračujte doporučené denní dávkování.

V neposlední řadě můžete zkusit pozitivní účinky bylinkové inhalace. S ručníkem přes hlavu a nahnutí nad mísou s horkým nálevem se můžete pročistit pomocí heřmánku, tymiánu, bazalky nebo rozmarýnu. Z těchto bylin můžete použít odvar nebo do horké vody přidat jen několik málo kapek esenciálního oleje.

Zdroje: botany.cz, cs.wikipedia.org, woashwellness.com