Čisté plíce

Plíce jako samočisticí orgán se mohou začít samy uzdravovat, jakmile je přestaneme vystavovat zbytečným škodlivinách. Základními krokem je přijetí zdravého životního stylu. Ten zahrnuje absenci škodlivých toxinů jako je cigaretový kouř a zařazení pravidelného cvičení.

K usnadnění přirozeného procesu čištění plic lze použít různé doprovodné techniky. Mohou jimi být parní terapie neboli inhalace páry, která přináší úlevu tím, že otevírá dýchací cesty a uvolňuje hlen. Tato metoda je obzvláště prospěšná pro osoby trpící chronickou obstrukční plicní nemocí, známou také jako CHOPN, u který dochází ke zhoršení příznaků na chladném nebo suchém vzduchu.

Další účinnou technikou, jak vypudit toxiny zachycené v hlenu, je řízené vykašlávání. Dodržováním určitého postupu při kašli si mohou lidé pročistit plíce, což vede ke zlepšení dýchání a snížení výskytu případných zánětů.

Posturální drenáž, zahrnující různé polohy vleže, využívá gravitaci k odstraňování hlenu. Jde o postup, který může zabránit vzniku plicních infekcí a zlepšit dýchání. Cvičení navíc hraje zásadní roli při udržování zdraví plic, protože zlepšuje krevní oběh, zvyšuje přísun kyslíku do svalů a účinně odstraňuje přebytečný oxid uhličitý vznikající při fyzické aktivitě.

Zázračné ořechy 

Další metodou, jak vyčistit plíce a zastavit kašel, jsou ořechy. Zapomenutý zázrak našich babiček. Ty si z vlašských ořechů připravovali čaj, který byl velice účinný a jehož přípravu zvládne každý. Vezměte pět nevylouskaných vlašských ořechů, za pomoci paličky na maso ořechy roztlučte tak, aby skořápky povolily. Ořechy ponechte uvnitř.

Vyčistěte plíce receptem od tchýně:

Zdroj: Youtube

Vezměte si větší hrnec, vložte do něj ořechy a přidejte dvě omyté cibule. Přiveďte vodu k varu, zredukujte původní množství vody na polovinu a poté sceďte. Čaj oslaďte medem, dochuťte citrónem a po doušcích pijte. Opakujte, dokud se kašel nezmírní. 

Na pročištění plic můžete použít také zelený čaj, který je známý svými antioxidačními vlastnostmi. Jeho konzumací napomáhate při snižování zánětů plic a ochraně plicní tkáně před vdechováním kouře.

Ke snížení zánětu a zmírnění příznaků dýchacích cest mohou přispět také protizánětlivé potraviny, včetně kurkumy, zelené listové zeleniny, třešní, borůvek, oliv, vlašských ořechů, fazolí, čočky a jablek. Právě konzumace obyčejného jablka pomáhá snížit riziko rozvinutí astmatu a jeho příznaků.

Přestože neexistují žádné specifické léky na vyčištění plic, jednotlivci mohou ke zlepšení zdraví plic provést změny v životním stylu, jako je zanechání kouření, úprava stravy a zařazení pravidelné fyzické aktivity.

www.tuftsmedicine.org, www.webmd.com, www.healthline.com