www.veda.instory.cz, www.dailymail.co.uk, www.phys.org

„Pouze v tomto případě by totiž obyvatelé jiných planet mohli na signály odpovědět,” říká astrofyzik Tom Westby. „Podle našich výpočtů je nejbližší mimozemská civilizace vzdálena asi 17 000 světelných let.” To však znamená, že jejich volání bychom zachytili zhruba za 6000 let. Možnost, že bychom se potkali, je tak mizivá. 

I přesto vyvstává otázka, jak by asi naši sousedé vypadali. „Jejich vzhled bude záviset na prostředí, v němž se vyvíjeli,” říká astronom Michael Garrett, profesor z The University of Manchester. „Například planeta se silnou gravitací by mohla hostit obry, zatímco méně hmotná oběžnice může vyhovovat hubeným a vysokým jedincům. Svět s řidší atmosférou by byl zase vhodný pro okřídlené formy života.”

Jak vypadají mimozemšťané?

Satelitní expertka a bývalá vládní poradkyně Maggie Aderin-Pocock si myslí, že například Saturnův měsíc Titan by mohly obývat organismy, jež by připomínaly medúzy. Dosahovaly by velikosti fotbalového hřiště a měly by oranžový podbřišek. 

Podle ostatních odborníků je však málo pravděpodobné, že na exoplanetách žijí děsivá monstra. Důvodem jsou základní fyzikální zákony a darwinovský přírodní výběr. „Soutěž o potravu a potřeba uniknout predátorům upřednostňuje organismy s podobnými tělesnými plány, jaké vidíme na Zemi,” vysvětluje profesor David Rothery z Open University. 

Mimozemská inteligence by tak měla disponovat smyslovými orgány, končetinami a větším mozkem, pomocí něhož by přemýšlela o výchově budoucí generace a dokázala komunikovat. 
K vyvinutí pokročilých technologií jsou například užitečné také prsty. Oči blízko mozku zase zajišťují rychlé posouzení vizuálního signálu bez zpoždění. Ústa jsou praktická pro získávání potravy. 

Jasný vzhled mimozemšťanů?

„Pro vývoj organismů existuje určitá úroveň předvídatelnosti,” říká Bernard Bates, profesor fyziky na University of Puget Sound. „Tomu se říká konvergence, což znamená, že podobné evoluční tlaky upřednostňují podobná evoluční řešení. To napovídá, že by nám byli podobní.”

Zdroj: Youtube

I přesto je vzhled mimozemšťanů stále záhadou. „Mohli bychom být v šoku,” přiznává profesor Garrett. „Myslím ale, že bychom se jich nemuseli bát.”