Skutečná podoba Ježíše

Rozhodně nejste jediní, koho to zajímá. Postava Ježíše Krista je natolik známá, že rozkrýt jeho skutečnou podobu si asi přeje téměř každý. I proto je na čase to konečně zjistit. 

Představu díky portrétům má asi každý z nás. Stejné je to s uměním. I zde existují různé představy o tom, jak Ježíš vypadal. Někdy jeho tvář zapadá do našich zeměpisných šířek a kulturní oblasti, jindy tomu tak vůbec být nemusí. 

V klasickém umění je známé, že mnoho malířů jako předlohu k vytvoření díla používalo vlastní autoportrét. Určit tedy, zda se na jejich plátně nachází skutečně postava, jež má, není jednoduché. 

Někdy se k vyobrazení Ježíše používaly také známé osobnosti. Každá kultura pak Ježíše vykreslovala odlišně. 

Generace západních umělců zobrazovaly Ježíše jako muže bledé pleti s dlouhými hnědými vlasy a vousy. Ale ani tyto výjevy nezůstaly beze změny.

Před čtvrtým stoletím se na obrazech objevoval Ježíš hladce oholený. Kolem roku 400 začal být zobrazený s vousy.

Obecně se ale shodneme na tom, že většina z nás si tohoto muže skutečně představí jako někoho s dlouhými vlasy a plnovousem. 

Tato rozpoznatelná podoba se objevila také u řady malířů již kolem roku 300 n. l. 

Představu o tom, jak Ježíš vypadal a jak si ho díky tomu představujeme, pak silně ovlivňovala církev. 

Výsledek předkvapil

Nejstarší známé vyobrazení Ježíše Krista pochází z doby přibližně 2 století po jeho smrti. To však není zárukou, že jde o skutečnou podobu tohoto muže.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Zárukou není ani Bible. Zde se dočtete, že král David byl poměrně pohledný muž a Mojžíš doslova krásný, o tom, jak vypadal Ježíš se tu ale mnoho nepíše. 

Aby se konečně zamezilo spekulacím a tvorbě dalších podobizen, rozhodli se vědci pro zcela nečekaný krok. Dali dohromady vše, co je o Ježíšovi známé a vytvořili podobu, která by měla být tomuto muži nejblíže. 

Nutno podotknout, že výsledek všechny překvapil. Vyšel muž, který by bez problémů zapadl do dnešní doby. Měl opálenou pleť, modré výrazné oči, souměrný nos a úzké rty. Ve tváři se mu zračila jistá spokojenost. 

Samozřejmě nechyběl plnovous. Byl však pečlivě zastřižený, aby nijak zvlášť nevyčníval. Vlasy nově nabyté podoby Ježíše byly delší, sčesané dozadu. Pokud je tato podobizna skutečným obrazem Ježíše Krista, byl to jednoznačně pohledný muž. 

Zdroje: www.historydefined.net, www.bbc.com, allthatsinteresting.com