Jindřich VIII. býval nejkrásnějším princem Evropy. Podívejte, jak se měnil v otylého tyrana

Elena Velímská | 8. 4. 2023

O životě významných panovníků se ví z historických pramenů, kronik, z toho, co po sobě zanechali. Jejich tvář známe z obrazů, rytin a soch. Snad žádný z nich ale není zachycen a vykreslen, jak se měnil v průběhu let jako Jindřich VIII. Jen v londýnské Národní galerii portrétů je 98 jeho „tváří“.

Tudor jak ho známe

Jeden z nejslavnějších anglických panovníků Jindřich VIII. (1509-1547) se zapsal do historie jako obtloustlý tyran, reformátor a požitkář. Posedlý touhou zplodit dědice trůnu podnítil odtržení anglikánské církve od Říma, aby se mohl rozvést s Kateřinou Aragonskou a oženit se Annou Boleynovou. Tu nechal popravit stejně jako Kateřinu Howardou, svou pátou manželku z šesti. Z jeho asi nejznámějšího portrétu ho známe jako mohutného zavalitého muže s hranatou tváří. Těžko si ho dovedeme představit, jako urostlého pohledného mladíka, který ve své době považován za nejkrásnějšího prince Evropy.

Toto je rekonstrukce tváře Anny Klévské. Jindřich VIII. ji zapudil kvůli ošklivosti. Dnes by byla modelka
Magazín

Toto je rekonstrukce tváře Anny Klévské. Jindřich VIII. ji zapudil kvůli ošklivosti. Dnes by byla modelka

Mladý Jindřich

Kromě obrazů se o jeho vzhledu zachovaly dobové zprávy. Mladý Jindřich vypadal, jak se říká, jako princ z pohádky. Benátský velvyslanec v jedné ze svých zpráv psal, že „… jeho pleť je velmi světlá a jasná, kaštanové vlasy má po francouzském způsobu učesané rovně a nakrátko, jeho krk je dosti dlouhý a silný…“ Jindřich byl svalnatý, atletické postavy. Věnoval se sportu a byl zdatný rytíř. Nejpozoruhodnější byla jeho výška. Měřil 180 centimetrů. Lord Mountjoy o něm prohlásil: „Náš král vyniká nad ostatní muže hlavou a rameny“.

Jak šel čas s královnou Viktorií. Zamlada byla nevšedně krásná. Podívejte na smutnou proměnu
Magazín

Jak šel čas s královnou Viktorií. Zamlada byla nevšedně krásná. Podívejte na smutnou proměnu

V Hallově kronice se o něm zachoval zápis z jeho korunovace: „Rysy jeho těla, jeho pěkná postava, jeho milá, vlídná, knížecí tvář s ušlechtilými vlastnostmi jeho královského stavu, každému známá, nepotřebuje opakování, uvážíme-li, že pro nedostatek důvtipu nemohu vyjádřit dary milosti a přírody, jimiž ho Bůh obdařil.“

Následující video ukazuje jak se Jindřich měnil

Zdroj: Youtube

Jindřich elegán

Když se Jindřich stal králem, jako panovník se začal i honosně oblékat. Na šat a šperky nešetřil penězi a zaměstnával nejednoho zlatníka. Už při korunovaci měl dle dobových zpráv „zlatý plášť posetý diamanty, rubíny, smaragdy a perlami. Přes něj měl na sobě roucho z karmínového sametu lemované kožešinou z hranostaje a obrovským límcem z balasových rubínů“. Oděvy si nechával šít tak, aby zvýrazňovaly jeho postavu. Ramena měla vycpávky, aby vypadal ještě mohutnější, nosil bílé punčochy, které zvýrazňovaly tvarovaná lýtka. Miloval červenou, černou a zlatou barvu.

Jindřich nebyl jen elegantní, ale i velmi kultivovaný. „Mluví francouzsky, anglicky a latinsky a trochu italsky, hraje dobře na loutnu a cembalo, zpívá z knihy na potkání, natahuje luk s větší silou než kterýkoli muž v Anglii a báječně juchá. Věřte mi, že je to v každém ohledu nejvyspělejší princ…“ o něm napsal benátský velvyslanec.

Takto vypadlo křeslo lásky krále Eduarda VII., které používal při milostném aktu. Pochopíte, jak funguje?
Magazín

Takto vypadlo křeslo lásky krále Eduarda VII., které používal při milostném aktu. Pochopíte, jak funguje?

I panovníci stárnou

Během let Jindřich „zmužněl“. Na obrazech v jeho středním věku je znát, že značně zmohutněl a začínal přibývat na váze. I tak, přinejmenším jak je zobrazen, byl stále muž plný života, energie a vitality. Nehoda při rytířském turnaji v roce v 1536 mu znemožnila fyzické aktivity. Avšak stále rád jedl a pil. Začal žít „sedavým životem“, jak se říká, a tak začal přibírat na váze. Dle zpráv už byl v roce 1540 když si bral Annu Hawardovou značně otylý. A tak se z něho stal ten tlustý nevrlý Jindřich. Ke konci života už ztloustl natolik, že se mu podlamovaly nohy a nemohl chodit. Byla pro něho „vynalezena“ kolečková křesla, na kterých ho vozili po paláci, do pater ho vytahovali silní muži pomocí lan. Dle dvou brnění, které jsou v Toweru, měl jako mladík v pase 88 cm, rok před svou smrtí 132. Kromě toho stárnul jako každý. Na posledních portrétech je jeho zrzavý plnovous už bílý.

Tloustnutí se podepsalo i na jeho zdraví. Měl cukrovku, dnu, migrény a vředy na nohou, jichž sepse mohl být příčinou jeho úmrtí.

Zdroje: historywithhenry.com, cs.wikipedia.org

 

Tagy Anglie Anglikánská církev Anna Boleynová Evropa Jindřich VIII. Tudor Kateřina Aragonská Národní galerie v Londýně portrét Řím