Jak ve skutečnosti vypadal Karel IV.: Malířům zakázal zvěčnit skutečnou podobu

Karel IV.

Karel IV.

Foto: Profimedia.cz

Zblízka ho viděli jen povolaní, veřejnost na přikrášlených uměleckých dílech. Král Karel IV. ale také trpěl obličejovou nedokonalostí – měl křivý nos a zjizvenou tvář. Jediný, kdo panovníka vyobrazil tak, jak ve skutečnosti vypadal, byl architekt Petr Parléř.

Bylo to zranění z divokých mladistvých let a věděl o něm opravdu málokdo. Nedokonalost dokázal před poddanými skrýt výmluvnými portréty, na nichž se nenalézaly ani vrásky natož dlouhá jizva na obličeji.

Podle historiků v čele s antropologem Emanuelem Vlčkem (1925-2006), který v roce 1977 provedl analýzu kosterních pozůstatků a jizvu a pokřivení nosu odhalil, si panovník zranění pravděpodobně odnesl z rytířských turnajů, kterých se rád účastnil.

Soupeř, zdá se, mířil na obličej. Mladý Karel nedokázal včas uhnout a meč ho zasáhl takovým způsobem, že mu od levého obočí k pravému oku způsobil velkou a krvácivou tržnou ránu.

Marie Terezie prodělala černé neštovice

Jak vypadala Marie Terezie: Nebyla to kráska. Měla tvář zjizvenou neštovicemi

Ta se mu po čase zahojila, zanechala ovšem viditelné následky – a trochu mu pokřivila nos. Panovník s jizvou může působit jako statečný bojovník, Karel ovšem malířům nařídil, aby ho na portrétech vyobrazili bez jakékoliv vady na kráse. Přikrášlení portrétů bylo běžné u všech vysoce postavených osob.

Jediný, kdo požadavek samotného Otce vlasti neuposlechl, byl architekt Petr Parléř. V katedrále svatého Víta se ocitl králův obličej se všemi reálnými detaily – širokým, lehce pokřiveným nosem s masitými křídly.

Původní nos Karla IV. se na soše nedochoval, antropolog Emanuel Vlček ovšem tvrdil, že jeho zakřivenost lze dokázat pomocí různých strmostí postranních partií nosu na soše.

Jak pravděpodobně vypadal Ježíš.

Jak vypadaly v reálu slavné osobnosti: Kristus, Napoleon, Máří Magdalena a jiní