Napoleon I. Bonaparte se stal legendou. Za svůj život svedl okolo šedesáti bitev a po téměř celé další století se vojenská teorie učila podle jeho pravidel. Zároveň však poslal na smrt více než milion francouzských občanů.

Mezi lety 1804 a 1815 se jeho jméno skloňovalo po celé Evropě. Dochovala se proto i spousta jeho popisů a portrétů. I přesto, že se mu přezdívalo „le petit homme“ neboli malý muž, byl vysoký kolem 168 centimetrů, což bylo asi o 4 cm více, než měl průměrný Francouz té doby.

Jak vypadal Napoleon

Podle odborníků si z toho vojevůdce pravděpodobně nic nedělal. „Kdyby byl zakomplexovaný, nenosil by tak výrazný klobouk a nenechal by se tak často portrétovat,” upozornil životopisec a německý novinář Günter Müchler. Přesto si jeho současníci mysleli, že jeho obrazy nezachycují jeho skutečný vzhled.

„Napoleon byl mistrem propagandy. Proto si dával velký pozor, jaké podobizny jeho osoby budou zveřejněny,” vysvětluje grafická designérka Becca Segovia, která se zabývá rekonstrukcemi obličejů historických postav. „Dá se tedy předpokládat, že se na nich nechal přikrášlit.”

„Pro jednu ze svých rekonstrukcí jsem použila Napoleonovu bustu od Antoine-Denise Chaudeta. Panovníkovi je na ní 38 let,” říká expertka. „Sochař nechal vytvořit přes dvanáct set kopií. Ty byly jako oficiální podobizny rozšířeny po celé říši. I přesto, že někteří tvrdí, že jde o nejvěrnější obraz císaře, jsem přesvědčena, že takto v reálu nevypadal. Napoleonova busta totiž až podezřele připomíná Julia Caesara." Na ostatních dílech z té doby má zároveň mnohem kulatější tvář a méně vlasů.

Z krasavce ošklivcem

Podle malířů měl Bonaparte jako teenager jemnou tvář, které dominovaly výrazné oči a rovný nos. Říkalo se o něm, že je vychrtlý a zženštilý. Postupem času však zmužněl. Ve svých třiceti letech by se dal označit za fešáka. Měl hustou kštici, ostře řezané rysy a souměrnou postavu. Kolem čtyřicítky ale jak vlasy, tak vypracované tělo vzaly za své.

Vojevůdcův pád reprezentuje portrét od jednoho z nejslavnějších umělců poloviny devatenáctého století Hippolyta Paul Delaroche s názvem Napoleon ve Fontainebleau, 31. března 1814. I přesto, že se malíř s tehdy pětačtyřicetiletým císařem nikdy nesetkal, věrohodnost jeho podoby byla potvrzena lidmi, kteří s ním komunikovali. Je tedy možné předpokládat, že Bonaparte sedm let před svou smrtí trpěl nadváhou a nebyl zrovna pozitivně naladěný.

Na fascinující oživlé portréty se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.cs.wikipedia.org, www.royaltynowstudios.com, www.rct.uk, www.vat.pravda.sk