Richard I. Anglický, známější jako Richard Lví srdce, se narodil 8. září 1157 v Oxfordu jako třetí z pěti synů krále Jindřicha II. a Eleonory Akvitánské, která jej měla za svého nejoblíbenějšího syna. Vládl Anglii v letech 1189-1199, kdy zemřel. Za svůj život ale získal mnohé působivé tituly. Vzhledem k tomu, že Richard jako malý pobýval i ve vlasti své matky, tedy v bohatství trubadúrské kultury, byl nadšeným milovníkem hudby. Čím se ale proslavil, byl i jeho vzhled. Byl totiž údajně velmi pohledný.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Vražedná kombinace: Divoký a přitom půvabný

Historické prameny Richarda Lví srdce popisují jako vysokého muže, který měl velmi ladnou a atletickou postavu a byl vysoký zhruba 180 cm. Latinské prozaické vyprávění z konce 12. století popisuje Richarda jako člověka s vlasy barvy "rudé a zlaté" a "končetinami pružnými a rovnými a dlouhými pažemi vhodnými k ovládání meče". Až v pozdějším věku měl Richard tendenci se zakulacovat. Kromě hudby miloval i poezii, a navíc měl zálibu i v krásném oblečení, což pravděpodobně zdědil po své matce, královně Eleonoře. Měl zrzavé vlasy jako jeho otec, šedé a zuřivé oči, zdědil také plnou dávku pověstného plantagenetovského temperamentu, kvůli němuž byl neustále v rozporu se svým stejně vznětlivým otcem.

Na videu výše, od M. A. Ludwiga, vidíte rekonstrukci Richardova vzhledu na základě náhrobní desky. Postupně odhalujeme jeho štíhlou postavu, dokonale zastřižený tmavě plavý nazrzlý plnovous a souměrnou tvář s perfektně rovným nosem. Při bližším pohledu do jeho zrekonstruované tváře nás zaujme právě nebývalá souměrnost a světlé a pronikavé oči.

Pár slov o jeho životě

Richard Lví srdce se stal králem, když jeho nejstarší bratr předčasně zemřel. Při jeho korunovaci ve Westminsterském opatství v roce 1189 mu prý kolem hlavy kličkoval netopýr, což je považováno za podezřelé znamení pro každého nového krále. Faktem je, že Richardova vláda byla hlavně za začátku bouřlivá. Charakterizoval ji zejména teror vůči Židům a napětí ve vztahu k židovskému obyvatelstvu přetrvalo po celou dobu Richardovy vlády a vyvrcholilo v roce 1190 násilným masakrem v Yorku.

Bisexuál?

Za ženu Richard pojal Berengarii Navarrskou, ale jejich manželství zůstalo bezdětné. Richard navíc doma moc času kvůli tažením netrávil. Miloval dobrodružství a jeho život jich byl plný, stejně jako intenzity a vášně.

Ve skutečnosti existují důvody domnívat se, že Richard byl bisexuál. O jeho homosexualitě se za jeho života šířily zvěsti a jednou se kál za hřích sodomie. Richard měl alespoň jednoho nemanželského syna, známého jako Filip z Cognacu, který vstoupil na stránky dějin v Shakespearově Králi Janovi.

I když jeho dlouhá nepřítomnost v Anglii způsobila, že jeho vztah k zemi a jejímu lidu byl nestálý, zůstal synonymem Anglie a velmi charismatickou postavou. Zvláštní je, že v zemi strávil asi jen 6 měsíců ze své desetileté vlády. Jeho postava žije v dějinách dál, stejně jako Kulatý stůl a artušovské příběhy. I ozvěna jeho jména se nesla staletími a přešla do říše legend.

Zdroje: www.englishmonarchs.co.uk, stanfordmagnacarta.wordpress.com