Vytvoření skutečné podoby krále Tutanchamona se tak jistě zapíše do dějin.

Bioarcheolog stvořil přesný virtuální model tváře Tutanchamona

Bioarcheologie je věda, která nám pomáhá přiblížit, jak ta či ona osoba dávné historie skutečně vypadala. Bioarchelog a vědec Andrew Nelson se ale tím, co vytvořil, nejspíš zapíše do dějin. Podařilo se mu totiž vytvořit přesnou podobu krále Tuta.

Zjistit, jak někteří lidé z historie vypadali a jaký byl jejich život, je pro mnohé z nás fascinujícím poznatkem. Nelson právě z takového důvodu procestoval celý svět, aby nám tyto lidi přiblížil.

K tomu, aby se virtuální model takové osoby dal vytvořit, je zapotřebí mumie, kostra a všemožné hrobové předměty. Právě to všechno pak patří mezi nejlepší způsob, jak se k těmto lidem co nejvíce přiblížit. "Zaměření na mumii odhaluje, jaký byl člověk jako člověk," uvedl Nelson, předseda a pedagog antropologie.

Nelson však není v oboru bioarcheologie žádným nováčkem. Studoval mumie v Peru, Egyptě a na dalších místech. A každá z nich byla, dle jeho slov, naprosto jedinečná. Je důležité si uvědomit, že každá mumie bývala kdysi člověkem a každý člověk si zaslouží úctu. 

Byl zcela jiný, než ho známe

Nelson se pro rekonstrukci Tutovy tváře rozhodl po nabídce produkční firmy. Právě ta se na Nelsona obrátila s prosbou, zda by královu tvář nemohl zrekonstruovat. S celým procesem mu pak pomohl Sahar Saleema, pedagog a profesor radiologie z lékařské fakulty Káhirské univerzity Kasr AlAiny. Právě Saleem pomohl Nelsonovi získat veškerá povolení egyptských úředníků k analýze dat, včetně skenu faraonovy lebky. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Pak už nic nestálo v cestě tomu, aby se oba muži pustili do práce. Nejprve vytvořili simulační obraz královy lebky za pomoci snímků z počítačové tomografie neboli CT a 3D biozobrazovacího programu Dragonfly.

Před dokončením mumifikace krále Tuta v roce 1323 př. n. l. byla do nevyplněné části jeho lebeční dutiny nakapána pryskyřice. Podobným způsobem byly vyplněny také jeho tváře. Do nich byly vloženy pruhy plátna potažené pryskyřicí. Tímto způsobem se tehdejším lidem podařilo zformovat jeho obličej. Takto "vycpaná" tvář následně procesem mumifikace ztvrdla. 

To Nelsonovi velice ztížilo jeho virtuální pitvu. Přesto vzhled tehdejšího krále neodpovídá tomu, jaký ve skutečnosti byl. Důvodem byla absence svalové tkáně, tudíž tvář mumifikovaného Tuta byla jen zmenšenou replikou jeho původního obličeje. 

Nynějším Nelsonovým cílem bylo obličej nejen zachránit, ale také ho účinně přivést k "životu".

Zdroje:

phys.org

www.unexplained-mysteries.com

quicktelecast.com