Egyptská vládkyně je ve filmech zobrazovaná jako nádherná žena s jemně modulovanou tváří, malým úzkým nosem a mandlovýma očima s přísným pohledem. Artefaktem zobrazující Kleopatru tímto způsobem je například mramorová busta z třetí čtvrtiny 1. století př.n.l. vystavená v Německu. Její rysy odráží její inteligenci a vnitřní kouzlo. (Zdroj: www.britannica.com)

Mnoho Kleopetřiných podob

Nejčastěji můžeme přitom Kleopatřinu podobiznu spatřit na starověkých mincích. Na nich dominuje její orlí nos, který je překvapivě robustnější než na mramorových bustách. Celkově na mincích společně se zapadlýma očima a baculatější bradou budí dojem obyčejné Egypťanky. Nenosí ani svou charakteristickou ofinu ale kudrnaté vlasy svázané v drdolu.

Je však pravdou, že její podoba mohla být upravena záměrně. Mince byly totiž velmi důležitým nástrojem propagandy. Pokud by vypadala spíše jako muž, tak by mohla být její vláda snázeji legitimizována.

Ani Kleopatřina postava pravděpodobně nebyla tak štíhlá a svůdná, jak ji známe z Hollywoodských filmů. Ve skutečnosti měřila pouhých metr a půl a byla při těle. Je však na místě dodat, že se měřítka krásy mění s časem i kulturou. Výrazný nos a ostrá brada byly za dob Kleopatry pokládány za znaky moci a síly, stejně jako baculatější postava.

Ve filmech je taky výrazná její bledá barva kůže. Jakou barvu opravdu měla, se však neví tak jistě.

Její rodina pocházela z Makedonie, což by odpovídalo jejímu vyobrazení. Jenže ač je rodová linie jejího otce dobře zaznamenaná, ta matčina už ne. Nakonec ani všichni lidé z její země původu nebyli výlučně bílí- mohla tedy být snědého vzhledu.

Koncept královniny tmavé pleti vznikl, když ji v 19. století vytesal umělec William Wetmore Story. (Zdroj: www.discovermagazine.com)

Charismatická a přesvědčivá

K popisu královniného vzhledu se připojil i řecký autor životopisů Plútarchos. „Její krása, jak nám bylo řečeno, nebyla sama o sobě zcela neporovnatelná ani taková, aby zasáhla ty, kdo ji viděli.“ Namísto toho však Plútarchos vystihl její „neodolatelné kouzlo“ a přesvědčivost.

Je známo, že egyptská panovnice byla hlavně velká svůdnice a uměla to s muži. „V tónech jejího hlasu byla sladkost; a její jazyk, znějící jako strunný nástroj, se mohl snadno obrátit na jakýkoli jazyk, který jí vyhovoval,“ napsal Řek.

Dva nejmocnější muže starověkého světa, Juliuse Caesara a Marka Antonia tak pravděpodobně uchvátila spíše charakterem, šarmem a odvahou, nežli krásou. Krom toho byla výbornou diplomatkou a vzdělanou ženou. Hovořila devíti jazyky a samotné se ji podařilo vybudovat silné impérium. (Zdroj: www.heritagedaily.com)

Nenávist ji vynesla do oblak

A co vůbec předcházelo všemi milované legendě o Kleopatře jako nádherné femme fatale?

Paradoxně svědectví jejích římských nepřátel. Kleopatru jako krásku vykreslil Octavius, který vedl námořní bitvu proti jejímu milému, Marku Antoniu. Nenáviděl ji, protože podle něj byla děvka, která svými kouzly očarovala jak Caesara, tak Antonia.

Spustil proti ní kampaň, která však měla úplně opačný účinek. Spisovatele a básnily její vliv učaroval na dalších 2000 let.