„To, že permafrost taje, je zcela normální,” říká glaciolog a docent vědy o systémech Země na UC. Irvine Mathieu Morlighem. „Problémem je rychlost, která překonává produkci nového ledu a sněhu.” Poslední výpočty naznačují, že do poloviny tohoto století se hladina moří zvedne o 30 centimetrů. Do roku 2100 je možný nárůst o 2,4 metru. Pokud by roztálo Grónsko a Antarktida, hladina se zvýší o 65,4 metru.

Zdroj: Youtube

To pro naši civilizaci znamená globální katastrofu. Postiženo by v tomto případě bylo 40 % populace. Také zbytek světa by ale čelil problémům. 

Jak by vypadala Země bez ledu?

První komplikací by byla masová migrace. Z mapy starého kontinentu by zmizel Londýn, Berlín, Benátky, Nizozemsko a většina Dánska. Z Ameriky by bylo vymazáno celé pobřeží Atlantiku, spolu s Floridou a pobřežím Mexického zálivu. Minulostí by byla také většina Paraguaye, Uruguaye a Buenos Aires. 

Mezi nejpostiženější kontinenty by patřila Asie. Domov by ztratilo 600 milionů Číňanů a 160 milionů Indů. Zatopena by byla celá Bangladéš a ostrovy v Tichém oceánu. Afrika by byla díky svému klimatu relativně bezpečným kontinentem. Středozemní moře by zasáhlo pouze Alexandrii a Káhiru. 

Táním ledovců by došlo i k ovlivnění termohalinní cirkulace, při níž by byl zničen Golfský proud. Nastala by tedy další menší doba ledová a v Evropě by byla zima jako v Montrealu. Zároveň by stoupající hladina slaných moří kontaminovala prameny. Tím by nastal problém s pitnou vodou nejen pro naše potřeby.

Otrávený svět bez ledu

Permafrost a ledovce jsou zároveň obrovským rezervoárem škodlivých chemikálií a mikroorganismů, které se díky globálnímu oteplování mohou dostat do vzduchu a pitné vody a ohrozit tak životy milionů lidí. Například v Arktidě a na Sibiři byly objeveny bakterie imunní vůči antibiotikům, dosud neznámé viry nebo radioaktivní odpad z jaderných reaktorů.

Zdroj: Youtube

Dalším zajímavým faktem je, že absence ledu by změnila rotaci naší planety. Délka dne by se zkrátila o 10 až 20 sekund.

Zdroj:

www.nationalgeographic.com, www.esa.int, www.inverse.com,www.thesun.co.uk