Za piráty do Hamburku

Piráti byli postrachem moří už ve starověku. Ohrožovali obchodní lodě starověkého Řecka i Říma. V raném středověku v Evropě byli jejich obdobou, dá se říct, Vikingové. Teď ale skokem do pozdního středověku.

Jeden z nejslavnějších pirátů konce 14. století byl Klaus Störtebeker (1360 Wismar-1401 Hamburk). Původně byl velitelem korzárů známých jako vitaliánští bratři. Najali si je Švédové, aby bojovali proti Dánům, napadali jejich obchodní lodě a zásobovali Stockholm. Někdy kolem roku 1390 se Störtebeker „osamostatnil“ a spolu s několika bývalými kapitány loupil v Baltském a Severním moři.

Jeho život je opředený mnoha legendami. Dle jedné z nich ho i s 73člennou posádkou díky zradě z vlastních řad zajala hamburská flotila. Všichni byli odsouzeni k smrti stětím hlavy. Za svůj život prý nabídnul zlatý řetěz tak dlouhý, že by obepnul celý Hamburk. Neuspěl. Po popravě jeho hlavu pro výstrahu kat nabodnul na kůl. Lebka, která je údajně jeho, byla objevená v roce 1878 a od roku 1922 vystavená v muzeu. V roce 2010 ji někdo ukradl. Policie ji ale v březnu 2011 vypátrala. A tak se díky její rekonstrukci nyní můžeme podívat, jak Störtebeker vypadal.

Počátky „Karibiku“

Počátky karibských pirátů lze datovat na počátek 16. století, kdy španělské galeony začaly převážet z Kolumbem objeveného kontinentu zlato, stříbro, drahokamy a další cenné zboží. Bohatá kořist byla pro piráty jako magnet. Pirátských útoků postupně přibývalo a galeony musely plout v doprovodu válečných plavidel, které je chránily.

Díky forensní a antropologické rekonstrukci ostatků můžeme pohlédnout do tváře neznámého piráta i z tohoto období. Jeho ostatky byly nalezené při rekonstrukci základní školy Victoria Primary School v Newhavenu v Edinburghu. Jsou nejméně 500 let staré a patří zhruba 50letému muži. S největší pravděpodobností byl oběšený. Na tomto místě stávalo popraviště s šibenicí, kde skončili zločinci usvědčení z námořního pirátství. Pohřbený byl v mělkém hrobě a dle kostí archeologové usuzují, že byl po smrti vystavený jako odstrašující příklad.  

Podívat na oživlé tváře pirátů se můžete na následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Zlatý věk

Za zlatý věk pirátství se považuje období mezi roky 1650 až 1720. Paluby galeon pod vlajkami s lebkami se staly domovem tisíců pirátů. Z tohoto období známe slavná jména jako Henry „Kapitán“ Morgan, William „Kapitán“ Kidd, Jack Rackham alias Calico Jack či obávaný Černovous nebo Bartholomew Roberts a další.

Za posledního slavného piráta Karibiku se považuje José Rives zvaný Pepe. Narodil se na Mallorce koncem 18. století. Jak uvádí video, odplul na Kubu nabýt bohatství. Usadil se v Batabanó, jehož výhodná poloha mu jako pirátovi umožnila ovládat vody na jihu Kuby a veškerou tamní námořní dopravu.

Dal dohromady malou flotilu známou jako El Mallorquín. Pod svou ochranou měl i pacifický ostrov Isle of Pines, na který útočili bukanýři a piráti z anglických kolonií. Na tomto ostrově zemřel v náručí své ženy poté, kdy byl po několika bitvách poražený britským námořnictvem a jeho lodě se potopily.

Podíváme-li se na jeho oživlou tvář, rozhodně se nedá říct, že by patřil mezi piráty, kteří svým zjevem naháněli hrůzu.

Zdroje: www.rmg.co.uk, en.wikipedia.org, www.youtube.com