I když se první "strongwomen" objevily již v 19. století, slyšet o nich bylo až mnohem později, navíc ne vždy zrovna lichotivě. Tyto průkopnice se vzpíraly společenským normám a posouvaly hranice toho, co bylo v té době považováno za přijatelné pro ženskou tělesnou stavbu. Jejich odhodlání, síla a vypracované postavy skutečně předběhly svou dobu. Neobjevovaly se tedy v módních a wellness časopisech o zdravém životním stylu, jak by tomu asi bylo dnes. Nejčastěji byly vidět na sportovních akcích anebo dokonce jako atrakce v cirkusech, kde předváděly svou nadlidskou sílu.

Ostatně, podívejte se sami:

Zdroj: Youtube

Doba a postavení žen se mění

Jak vidíme ve videu, tehdejší kulturistky se vyznačovaly působivým svalovým vývojem a předváděly dobře vypracované paže, nohy a trup. Vyzařovala z nich sebejistota a síla, což zpochybňovalo představu, že ženskost a fyzická zdatnost se navzájem vylučují. Tyto ženy se věnovaly vzpírání, silovému tréninku a přísným cvičebním postupům, aby dosáhly své působivé postavy. To si ale v té době málokdo myslel.

Na počátku 20. století se představa žen, které se věnují intenzivnímu fyzickému cvičení a vypracovávají si svalnatá těla, setkávala se skepticismem, a dokonce s opovržením. Podle tradičních genderových rolí měly být ženy jemné, půvabné a omezovat se na pasivnější formy fyzické aktivity. Tedy zcela jiný pohled než dnes. Ženy zachycené na historických fotografiích a videích však prokázaly odvahu a odhodlání věnovat se kulturistice i navzdory dobovému ideálu ženské krásy. 

Katie Brumbachová – průkopnice ženské síly

Jednou z nejznámějších „silaček“ byla Rakušanka Katie Brumbachová, přezdívaná Velká Sandwina. Pocházela z cirkusácké rodiny, což se podepsalo na jejích dispozicích i vzhledu – byla vysoká a silná po obou rodičích a její bicepsy měly obvod 38 cm. Dokázala hravě jednou rukou zvednout svého manžela nad hlavu, anebo oběma rukama zvedala 130kilové závaží, s čímž i vystupovala v cirkuse se svými 14 sourozenci. Jejím domovem se stal cirkus Ringling Brothers and Barnum & Bailey, kde lámala železné tyče holýma rukama.

Známou se stala i Charlotte Perkins Gilmanová z Rhode Islandu, která trávila hodiny posilováním, běháním a gymnastikou, aby vyvrátila mýtus o slabých ženách. Na stejné téma i psala knihy a další díla.

Vzpíraly… a vzepřely se i době

Je nezbytné uznat a ocenit význam těchto průkopnic. Jejich odhodlání věnovat se fyzické zdatnosti a překonávat genderové bariéry položilo základ pro moderní přijetí a oslavu ženské kulturistiky a atletiky. Vzepřely se společenským očekáváním a připravily půdu pro budoucí generace sportovkyň a kulturistek.

Ačkoli se společenský postoj k ženskému atletickému a svalnatému tělu v průběhu minulého století výrazně vyvinul, v přijímání různých tělesných typů a oslavě síly ve všech jejích podobách je stále co zlepšovat. Ženy z počátku 20. století zpochybňovaly status quo a pomáhaly utvářet povědomí o fyzických schopnostech žen.

Zdroje: rarehistoricalphotos.com, en.wikipedia.org/wiki/Female_bodybuilding, www.muscleandfitness.com