Ledový muž Ötzi zemřel před 5200 lety

Nález pozůstatků perfektně dochovalé mumie v Alpách mezi Itálií a Rakouskem je právem jedním z nejzajímavějších objevů v této kategorii. Ötzi, jak byla mumie pojmenována podle Ötztalských Alp, byl asi pětačtyřicetiletý muž žijící v době, kterou nazýváme ledovou. Je nestarším známým evropským přirozeně mumifikovaným člověkem a z jeho pozůstatků je skutečně mnohé co vyčíst.
Byl 160 cm vysoký, okolo 50 kg a společně s jeho tělem byly nalezeny Ötziho osobní věci. Pazourková dýka s jasanovou střenkou, měděná sekera s topůrkem z tisu, toulce, šípy a také nedokončený luk, na kterém stále pracoval. Velmi zajímavý byl také jeho umě zpracovaný oděv. Kožešinové a kožené legíny podobné indiánským, bederní rouška i boty, ale také kabát a opasek, který skrýval pyrit, známý svým zlatavým leskem. To vše, a ještě plášť utkaný z travin, nosil Ötzi vysoko v horách, kde byl také nalezen.

Jak zemřel Ötzi

Prozkoumáním jeho tělesné schránky bylo zjištěno, že měl hrot šípu v levém rameni. Ten se mu stal osudným, když jej zezadu zasáhl přes lopatku a smrtelně poškodil cévy za ní. O tom, jak zemřel se vedly dlouhé debaty, další moderní a propracovanou teorii nejen o jeho úmrtí, ale také o způsobu jak zemřel, přinesl detektiv šéf inspektor Alexander Horn působící u policejního sboru v Mnichově.

Ötzi byl zavražděn

Detektiv Horn měl možnost prozkoumat nejen místo nálezu, ale také mumii a veškerou dokumentaci popisující Ötziho stav. Horn se domnívá, že vzhledem k poranění rukou, která byla čerstvá a nezahojená, došlo mezi Ötzim a jiným mužem k potyčce den nebo dva před jeho smrtí. Horn tato poranění popsal jako typicky aktivně defenzivní a Ötzi se patrně bránil napadení nožem.
Protože byla mumie nalezena na odlehlém místě a šíp byl vystřelen ze vzdálenosti okolo 30 metrů, Horn předpokládá, že šlo o odplatu. Ötzi totiž nebyl ani okraden o své osobní věci či zbraně, které byly jistě hodnotné. Navíc se zná, že byl ledový muž také překvapen a netušil, že jej někdo pronásleduje. O tom svědčí fakt, že nedávno před smrtí vydatně jedl, tedy nespěchal.

Ötzi žije dál

I přes to, že byl ledový muž nalezen již v roce 1991, je stále co objevovat o něm i podmínkách ve kterých žil. DNA potvrdila, že měl hnědé oči, digitální modelování tváře nám přiblížilo jeho podobu, a dokonce byli nalezeni jeho přímí potomci v Tyrolsku. I když Ötzi na ledovci vykrvácel, jeho krev žije dál.

Podívejte se na krátké video v angličtině o tom, jak mohl Ötzi zemřít.

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.bbc.com, cs.wikipedia.org