Jak zemřel Josef Stalin: Všichni se tak báli, že ho jen přikryli kobercem

Obávaný Stalin děsil své spolupracovníky natolik, že se mu báli přivolat pomoc, když umíral

Obávaný Stalin děsil své spolupracovníky natolik, že se mu báli přivolat pomoc, když umíral

Foto: Rolf G Wackenberg / shutterstock.com

Smrt sovětského diktátora Josefa Stalina je dodnes opředena tajemstvím. Oficiální zpráva hovoří o krvácení do mozku. Zda je to pravda, se ale pořád spekuluje. Dokonce se říká, že si svou smrt způsobil sám.

V posledních letech před svým skonem začínal být Stalin čím dál tím více podezřívavý. Přispěl k tomu infarkt, který ho postihl roku 1945, a od té doby bylo jeho zdraví nalomené a vůdce se bál o svůj život.

Spiknutí lékařů

Téměř žádný lékař se u něj navíc příliš dlouho nezdržel. Ty nejlepší totiž za jejich výroky nechal postupně uvěznit a poslat do gulagů. Roku 1951 mu například jeden lékař řekl, že má odpočívat a méně pracovat. Stalin ho nechal zatknout a přitom ho obvinil, že o něm předával zprávy britskému zpravodajství. Nakonec většinu židovských lékařů obvinil z vražd nejvyšších sovětských úředníků. Mluvil o „spiknutí lékařů“. (Zdroj:www.smithsonianmag.com)  

Na konci svého života pak k sobě nechtěl pouštět nikoho jiného, než čtyři blízké přátele, pomahače a členy politbyra. Patřil mezi ně nejpravděpodobnější Stalinův nástupce Georgy Malenkov, šéf tajné policie Lavrenti Beria, politik Nikita Chruščov a ministr obrany Nikolaj Bulganin (někdy je místo něj zmiňován Vyacheslav Molotov).

Stalinův a dokonce i Leninův kult existují dodnes. Oslavy v Rusku v roce 2018.Stalinův a dokonce i Leninův kult existují dodnes. Oslavy v Rusku v roce 2018.Zdroj: Alexey Borodin / shutterstock.com

Poslední Stalinův den

O 28. únoru 1953 se vedou mnohé zvěsti. Ten večer měl jako obvykle Stalin schůzku se svými posluhovači. Když se s ním pak nad ránem loučili, měl prý diktátor překvapivě dobrou náladu. Ale opravdu to tak bylo? Malenkov, Berja a Chruščov byli mazaní Rusové, kteří velice dobře věděli, že s jejich vůdcem není něco v pořádku a nemá už moc času. Spekuluje se tak, že ho mohli na osudné večeři společně otrávit.

Když se pak následující den Stalin nikomu neozýval, všichni čekali. I když to bylo zvláštní, protože běžně zvonil, když chtěl přinést jídlo, tak ho nikdo nešel zkontrolovat. Proč? Příliš se ho báli. Přece byl diktátor ve svých soudech impulzivní. Zatýkání a popravy běžely jak na běžícím páse, přičemž v bezpečí nebyli ani ti nejbližší přátelé a kolegové.

Pinterest

Když se kolem 22:30 dlouholetá služebná odhodlala vstoupit do vůdcovy komnaty, našla ho tam ležet na zemi ještě v pyžamu. Nikdo nevěděl, co má dělat. Nakonec diktátora přenesli na pohovku a přikryli kobercem.

Pověst mu přivodila smrt

Pravdou je, že Stalinovi podřízení byli pod takovým tlakem, že strávili sedm hodin jen úvahami o nejbezpečnějším postupu. Lékaře nakonec zavolali až další den ráno. Kvůli nedostatku odborníků pak museli volat i uvězněné kremelské lékaře a nezkušené praktikanty. Paradoxem je, že pokud by byla vůdci poskytnuta náležitá lékařská péče, tak by přežil. Jeho smrt je tak téměř jeho vlastní chyba. (Zdroj:www.vulture.com)

Klement Gottwald se Stalinem na poštovní známce

Podezřelá smrt Klementa Gottwalda: Zabila ho cesta letadlem ze Stalinova pohřbu

Oficiální oznámení hovořilo o mrtvici a krvácení do mozku. Sovětský vědec z Yaleovy univerzity Jonathan Brent však odhalil, že opravdu mohlo jít spíše o otravu. Objevil totiž tajné zprávy od lékařského týmu, který se staral o umírajícího Stalina. Zmiňovali se v ní o krvácení do žaludku, které nebylo popsané v oficiální zprávě. Takový průběh může značit předávkování warfarinem. Hlavním podezřelým z otravy je potom Berija, který údajně svému příteli řekl, že „všechny zachránil“.

Své ambice odstranit vůdce však měli všichni politici, včetně Chruščova, kteří chtěli převzít vládu. (Zdroj: slate.com)

O této šokující události pojednává satiristický film Smrt Stalina. Ač není úplně historicky přesný, dokázal vystihnout nejzajímavější momenty Stalinovy smrti. Tvůrci nevynechali ani údajné pomočení bezvládného diktátora, ani následný boj o moc. Ve filmu se tak podařilo vystihnout absurditu, kterou skon tak obávaného člověka vyvolal.