Jákobova studna: Vodní labyrint opředený řadou mýtů. Napil se tu Ježíš?

Foto: www.youtube.com

Mohl žít Ježíš v Texasu? Jistě, zní to šíleně, ale jak jinak si vysvětlit, že právě tam leží místo, které popisuje bible a o němž si mnozí mysleli, že ve skutečnosti existovat nemůže? To však není jediné tajemství Jákobovy studny.

Div přírody, posvátná oblast, ale také jedno z nejvíce nebezpečných a záhadných míst světa. To vše pěkně pohromadě můžete najít severozápadně od amerického města Wimberley. Divočinou tam protéká Cypřišový potok, který v jednom místě vytváří mělkou vanu a v jejím dně zeje zhruba čtyřmetrová díra přímo do nitra země.

RUSKÝ EXPERIMENT 1943: zrůdnost, která z lidí udělala vraždící monstra

Záhadný pramen

Území považovali za posvátné už dávní indiáni, v úžasu byli také první kolonizátoři, kteří tam dorazili kolem roku 1850. Pro místo se rychle vžil název Jákobova studna podle biblického místa, kde dala Samaritánka napít Ježíšovi.

Brzy se našli i první odvážlivci, kteří se chtěli vydat pod hladinu. Studna si ale své tajemství střežila. Nikdo se nedokázal potopit více než na několik metrů. Z hlubiny totiž vyvěral silný pramen, který každého potápěče okamžitě vynesl zase nahoru. Podle měření z roku 1924 proud vody dosahoval množství 640 litrů za sekundu a byl tak silný, že dokonce tryskal téměř dva metry nad hladinu.

V dalších letech ale slábl a v roce 2000 dokonce poprvé vyschl, což se od té doby opakovalo ještě několikrát. S rozvojem potápěčské techniky se odvážlivci mohli vydávat stále hlouběji na průzkum. Netušili, že plavou vstříc smrti.

Proč hora vrhá špičatý stín, to se dosud nepodařilo vysvětlit.

Místo, kde Adam sestoupil na zem: Posvátná hora stále vrhá záhadný stín!

Neznámý tvor

Na první pohled vypadá studna jako místo s křišťálově čistou vodou, která přímo vybízí ke koupání. Kousek pod hladinou se však mění ve zrádnou past.

Cesta dolů vede přes několik jeskynních dutin spojených úzkými škvírami. Situaci komplikuje i několik komínů, které vypadají jako výstup na hladinu, ale nikam nevedou.

V zatopeném bludišti je však nejhorší silná vrstva usazenin, které při neopatrném pohybu vodu okamžitě zakalí. Potápěči mohou snadno ztratit orientaci a netuší, kudy vede cesta vzhůru. Jen mezi lety 1964 až 84 si místo vyžádalo nejméně osm obětí. V současnosti je studna zmapována do hloubky čtyřiceti metrů, ale kde leží samotné dno, nikdo neví. Ještě se nenašel nikdo tak šílený, aby se potopil ještě hlouběji.

Přestože je místo chráněné a přístup k němu je pouze na povolení, stále láká řadu turistů, kteří chtějí do mysteriózní studny skočit a udělat v ní několik temp. Nijak se netrápí tím, že se k místu váže řada pověstí. V hlubině pod jejich nohama se může skrývat nejen bájný poklad, ale třeba také neznámý tvor.

VZÁCNÉ FOTKY z TITANICU těsně po jeho objevení v roce 1985