Jakou barvu má vesmír? Vědci došli k velmi překvapivé odpovědi

Lenka Samuely | 21. 1. 2022

„K tmavomodrým výšinám, co mne, hvězdy, táhne k vám?" Ptal se ve své básni Josef Václav Sládek. Nekonečný vesmír je tak fascinující, že nás nutí zaklánět hlavu již odnepaměti. Podle vědců však není vůbec temný. Jaká je jeho průměrná barva?

Nejprve je nutné si uvědomit, jak vnímáme barvy. Lidské oko obsahuje tři druhy čípků, lišící se barevnými pigmenty a citlivostí k vlnovým délkám elektromagnetického spektra. Tato škála dělí záření podle vlnové délky a odpovídající frekvence. Známe rádiové vlny, mikrovlny, infračervené záření, viditelné světlo, ultrafialové, rentgenové a gama záření. Viditelné spektrum, tedy to, jež dokážeme zachytit, je velmi úzké. Ve vakuu mu odpovídají vlnové délky z intervalu 390–760 nm.

Čípky v našem oku jsou citlivé na tři základní barvy: Červenou, zelenou a modrou. V praxi zachycují kombinaci těchto barev. Z hlediska fyzikálního má povrch barvu světla, které odráží nebo vyzařuje, ale také pohlcuje. Červený míček je proto červený, že odráží jen červenou barvu. Ostatní barvy pohlcuje. Proto černá barva prakticky neexistuje. Černý předmět neodráží nic, proto čípky v oku nevnímají žádné záření. Vědci tudíž upozorňují, že vesmír rozhodně není černý. Jakou má tedy barvu?

Kosmické spektrum

Hvězdy a galaxie vyzařují vlny celého elektromagnetického záření. Astrofyzikové z Univerzity Johnse Hopkinse Karl Glazebrook a Ivan Baldry se rozhodli, že prozkoumají barevnou paletu vesmírných objektů v průběhu pěti až šesti miliard let. Zaměřili se zachycená viditelná spektra více než 200 000 galaxií z celého pozorovatelného vesmíru. Jejich kombinací vytvořili tzv. kosmické spektrum, jež má reprezentovat celý kosmos.

Lidstvo do konce století vymře, tvrdí britský vědec
Magazín

Lidstvo do konce století vymře, tvrdí britský vědec

Podle výpočtů na začátku měřeného úseku existovaly hvězdy, které se pyšnily nejrůznějšími odstíny modré barvy. Poté začaly přibývat červené a tmavě rudé objekty. Nyní převažuje bledě tyrkysová, smetanová a jemně růžová barva.

Věci zkoumají záhadná skla nalezená v poušti v Chile. Nejsou pozemského původu
Magazín

Věci zkoumají záhadná skla nalezená v poušti v Chile. Nejsou pozemského původu

Jakou barvu má vesmír

Stejně jako všechny vlny, i světlo se roztahuje. Na základě toho se jeho vlnová délka zvětšuje a míří k červenému konci viditelného spektra. Aby odborníci našli průměrnou barvu vesmíru, tento efekt na počítačových simulacích odstranili. Zjistili, že pokud bychom se dívali na kosmos shora a zachytili bychom světlo přicházející z každé galaxie, hvězdy a mračna plynu najednou, jeho barva by byla béžová.

Glazebrook a Baldry se rozhodli tuto barvu pojmenovat jako „kosmické latté". Podle šestimístného hexadecimálního čísla je označené jako # FFF8E7.

Zdroj: Youtube

Zdroj:

www.texty.citanka.cz, www.interestings.webnode.cz, www.livescience.com, www.novinky.cz

Tagy hvězda Josef Václav Sládek Karl Glazebrook Univerzita Johnse Hopkinse vesmír záření