Na tento podzemní ráj v čínském "geoparku" narazil loni tým vědců a podrobnosti o jejich objevu vyvolávají ve světě výzkumu kontroverzní emoce.

Podzemní říše divů se nachází v globálním geoparku UNESCO Leye Fengshan v čínské autonomní oblasti Guangxi Zhuang a táhne se na délku neuvěřitelných 306 metrů, na šířku 150 metrů a klesá do hloubky 192 metrů.

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Tiankeng neboli nebeské jámy

Tento vzácný geologický fenomén, kterému se v Číně přezdívá "tiankeng" nebo "nebeské jámy", se dostal do centra pozornosti, když se v květnu skupina odvážných jeskyňářů vydala na životní cestu.

Složitá topografie jeskynního systému, vytvarovaná více než 3 000 metry devonských až permských karbonátových hornin, tvoří přírodní gobelín jeskyní a ohromujících útvarů, přičemž jeden takový závrt odhaluje skryté tajemství.

Starobylý les a tři jeskyně jako z pravěku

Ohromující je bujný primitivní les, kterému se v této propasti daří. Vědci spekulují, že skryté útočiště může dokonce ukrývat dosud neobjevené druhy rostlin a živočichů, což mezi badateli vyvolává velký zájem.

Tento mimořádný nález rozšířil počet čínských závrtů. Státní tisková agentura Sin-chua uvedla, že počet závrtů v Číně dosáhl úctyhodných třiceti. Zhang Yuanhai, vedoucí inženýr z Ústavu krasové geologie Čínské geologické služby, se podělil o informace, že tento rozsáhlý závrt ukrývá nejen dobře zachovalý starobylý les, ale může se pochlubit i třemi jeskyněmi, které se nacházejí v jeho stěnách.

Vápencové krasové útvary ohromují

Vedoucí jeskynní expedice Chen Lixin osvětlil obdiv vzbuzující detaily a popsal vysoké stromy tyčící se do výšky 40 metrů a hustý porost dosahující výšky ramen. Expedice byla odvážným počinem, který zahrnoval slanění z více než 100 metrů hlubokého závrtu a několikahodinovou cestu na dno.

Ještě větší kouzlo tomuto objevu dodává jedinečná krasová krajina geoparku, tvořená převážně vápencem. Tyto vysoké závrty vznikají tak, že podzemní voda rozpouští skalní podloží a vytváří velkolepé podzemní prostory, které nakonec vedou k majestátním propadům a závrtům.

Kouzelné útočiště vděčí za svou existenci dokonalé souhře světla a hloubky, která umožňuje prastarému lesu vzkvétat navzdory jeho podzemnímu útočišti. Skrytá říše závrtu Leye Fengshan, která připomíná fantasy příběhy, láká průzkumníky i snílky.

Při odhalování tohoto podzemního mistrovského díla se světu tají dech nad krásou a tajemstvími, která se skrývají pod našima nohama - svědectví o úchvatných zázracích, které příroda nabízí.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.livescience.com