Otevřená "pekelná" brána

U ruského lyžařského střediska se otevřela obrovská přes 30 metrů široká propadlina, známá též jako "Brána do pekla". K závalu došlo v dole Šeregeš v sibiřské Kemerovské oblasti, kterou vlastní firma spojená s ruským oligarchou Romanem Abramovičem

Již před nějakým časem se z této oblasti museli vystěhovat obyvatelé několika domů. Důvodem byly obavy ze závalu. Podle dostupných informací nejsou žádné oběti na životech.

K obřímu propadu země došlo v dole sloužícímu k těžbě železné rudy. Svět rychle obletěly letecké záběry ukazující propadlinu, která se vytvořila podél hlavní silnice.

V blízkosti propadliny se nacházely čtyři domy. Jeden z nich se údajně ocitl přímo na okraji propadliny. Zázrakem se však nezřítil dovnitř. K incidentu se vyjádřil mluvčí okresu Taštagol, který řekl: „Sesuvy zemského povrchu na hranicích těžebního okrsku dolu Šeregeš byly více než předvídatelné."

Kvůli bezpečnosti města došlo v blízkosti kráteru k uzavření silnic a pozastavení autobusové dopravy. Po dobu šetření situace se také zastavily práce ve zbývajících částech dolu. Město má v plánu vzniklý kráter zasypat.

Záběry jsou děsivé

Ačkoliv jsou záběry z místa incidentu poměrně děsivé, dle odborníků není důvod k panice. Evgeny Chuvilin, vedoucí pracovník výzkumného Centra pro ropné vědy a inženýrství ve Skolkovském institutu vědy a techniky řekl: „Navzdory tomu, jak to může vypadat pro nezkušené oko, je situace zcela pod kontrolou a bylo vynaloženo veškeré úsilí, aby se dopad minimalizoval."

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Lyžařské středisko Šeregeš, jež je místním známé spíše jako "Geš", patří mezi nejoblíbenější lyžařská střediska v Rusku. Důvodem jsou především jedny z nejlepších sněhových podmínek na světě, jež toto středisko nabízí. Lyžařská sezóna zde trvá šest měsíců. 

V lyžařském středisku v Seregeši se každoročně koná jarní soutěž v lyžování v plavkách. Středisko je také držitelem Guinnessova rekordu za největší lyžařský závod v plavkách na světě. 

Město Šeregeš založili bratři Seregešovi v roce 1912. Právě ti v daném regionu objevili železnou rudu. Krátce na to se v oblasti začalo těžit. Doly zde existují dodnes a hrají důležitou roli v místní ekonomice. Vlastníkem je skupina Evraz, která vyrábí 28 % všech ruských vlakových kol a neuvěřitelných 97 % všech kolejí.

Těžební průmysl úspěšně zastínilo právě místní lyžařské středisko, které se stalo největším na Sibiři a je jedním z největších v celém Rusku. V oblasti došlo k významnému rozvoji, včetně výstavby více než 19 lyžařských vleků a 43 dalších míst, kde se lidé mohou při návštěvě ubytovat.

www.ndtv.com, www.skiresort.info, en.wikipedia.org