Archeologové našli v Egyptě jámu a v ní něco strašlivého. Ať se stalo cokoliv, bylo to superkruté

Tereza Malá | 8. 5. 2023

Při novém nálezu v Egyptě byla objevená jáma s desítkami useknutých rukou. Po takto neobvyklém objevu mezi archeology zazněly spekulace, že by jáma mohla být pozůstatkem hrůzného staroegyptského obřadu. Jáma byla objevená poblíž chrámu boha Seta ve starověkém městě Avaris, na východě nilské delty.

Přestože přesný účel jámy na nádvoří hyksóského paláce v Avarisu/Tell el-Dab'a zůstává neznámý, vyvolala intenzivní zájem archeologů i historiků. Palác pochází z 15. dynastie (1640-1530 př. n. l.), kdy hyksósští králové vládli Dolnímu a Střednímu Egyptu. Byli považovaní za nájezdníky na Egypt a jejich králové za první zahraniční vládce civilizace. 

Objevení useknutých rukou

Objev učinil tým archeologů pod vedením doktora Felixe Arnolda z Německého archeologického institutu. Jáma o rozměrech zhruba 16 krát 26 metrů, stará asi 3 600 let, obsahovala ostatky nejméně 12 jedinců (původně se myslelo, že jich mohlo být až 18), z nichž všichni měli pravou ruku oddělenou v zápěstí. Některé ruce byly podle všeho svázané, což vedlo ke spekulacím, že byly useknuté jako součást trestu nebo rituálu. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Bití nepřítele nebo Sethovy ruce

Podle jedné z teorií souvisí jáma s praktikou známou pod názvem "bití nepřítele". Tato praktika spočívala v useknutí pravé ruky poraženému nepříteli a její předložení králi nebo jiné významné osobnosti jako trofeje. Ačkoli existují určité historické důkazy, které tuto teorii podporují, zůstává nejasné, zda byly ruce v jámě odebrané skutečně nepřátelům, nebo zda byly useknuté jako součást rituální oběti.

Objevila se i teorie, že ruce byly použité při rituálu souvisejícím s uctíváním boha Setha, který byl spojovaný s násilím a chaosem. Právě Seth byl totiž často zobrazovaný s useknutou lidskou rukou, a proto někteří badatelé myslí, že ruce v jámě mohly být použité jako součást rituálu. Ani tato teorie však není prokázaná a zůstává předmětem diskusí mezi vědci.

Tato žena byla nejvyhlášenější kráskou starého Egypta. Podívejte se, jak se změnil ideál krásy
Magazín

Tato žena byla nejvyhlášenější kráskou starého Egypta. Podívejte se, jak se změnil ideál krásy

Předchozí intepretace

Objev jámy vyvolal široký zájem archeologů a historiků, protože nabízí vzácný pohled na víru a praktiky starověkého Egypta. Doktor Arnold vysvětluje: „Jedná se o jedinečný nález. Pokud je nám známo, žádné jiné jámy s useknutýma rukama nebyly v Egyptě nalezené."

Přestože přesný účel jámy zůstává neznámý, nález již poskytl cenné poznatky o staroegyptské kultuře. Jak poznamenává dále Arnold: „Ukazuje nám to, že egyptské náboženství a společnost měly dosti násilné aspekty a o této fascinující civilizaci se máme stále co učit. Archeologie je důležitá, protože nám pomáhá pochopit, odkud pocházíme a jak jsme se sem dostali. Studiem minulosti můžeme lépe pochopit současnost a budoucnost." Objev jámy tak rovněž zdůrazňuje trvalý význam archeologického výzkumu při objasňování minulosti.

Legendy nelhaly. Egyptu před 4700 lety vládl obr. Vědci našli jeho deformovanou kostru
Magazín

Legendy nelhaly. Egyptu před 4700 lety vládl obr. Vědci našli jeho deformovanou kostru

Zcela nová studie přinesla zajímavý pohled

Letos v březnu se však objevila zcela nová studie, podle níž by tucet useknutých rukou mohl být výsledkem hrůzného rituálu "odebírání trofejí" cizím útočníkem. O tom totiž svědčí nápisy a reliéfy z egyptských hrobek a chrámů již z období Nové říše od 16. do 11. století př. n. l. Podle autorů této studie je to rovněž poprvé, kdy archeologové našli a analyzovali skutečné amputované ruce. „Patřily nejméně jedenácti mužům a pravděpodobně jedné ženě, což může naznačovat, že ženy a válečnictví nebyly nemožné," píší autoři studie.

Tým vedený paleopatoložkou Julií Gresky došel k závěru, že ačkoli není neobvyklé, že se části pohřbených těl v průběhu času od sebe oddělí, v tomto případě byly ruce useknuté zřejmě záměrně. „Po odstranění všech připojených částí předloktí byly ruce uložené do země s široce roztaženými prsty, především na jejich dlaňových stranách," píší autoři. Jednalo se tedy zřejmě o vědomé zmrzačení, které se často provádí odříznutím ruky v jakékoli anatomické poloze, což je podle vědců rychlejší a jednodušší, ale ponechává část dolní části paže připojenou k ruce.

Závěr vědců ovlivnilo i to, že ruce byly v jámách objevené ještě "měkké a ohebné", což znamená, že byly pohřbené buď před nástupem ztuhlosti, nebo krátce po jejím odeznění. „Zacházení a případně i umístění useknutých rukou svědčí proti hypotéze o právoplatném trestu jako motivaci těchto činů," tvrdí vědci v nové studii.

Objev jámy s useknutýma rukama v Egyptě vyvolal intenzivní zájem vědců i široké veřejnosti. Přestože přesný účel jámy zůstává neznámý, nabízí cenné poznatky o víře a praktikách starověkého Egypta.

Zdroje: uk.news.yahoo.com, www.sciencealert.com, flipboard.com,  www.nature.com - studie

Tagy Avaris civilizace Egypt Felix Arnold Německý archeologický institut rituál Starověký Egypt