Jámoví lidé byli nejvražednějším etnikem historie. 40 % Čechů má geny zabijáků z ruských stepí

Lenka Bělská | 27. 1. 2023

Myšlenka čisté rasy inspirovala ideology již dávno před nacisty. Díky novým vědeckým postupům je ale jisté, že dnes by neobstála. Evropané jsou různorodou směsí krevních linií pocházející z Afriky, Středního východu i ruské stepi.

Starý kontinent zažil tři nejdůležitější migrační vlny. Před více než třiceti tisíci lety dorazili lovci a sběrači žijící v malých kočovných tlupách, jejichž předci opustili Afriku, aby našli novou „zemi zaslíbenou”. Vyznačovali se tmavou pletí a světlýma očima. Analýzy DNA ale nasvědčují, že po tisíciletí měli malý vliv. Mísili se totiž s neandrtálci. 

Dlouho poté, přibližně před devíti tisíci lety, začali Evropu osidlovat neolitičtí zemědělci ze Středního východu. Jejich potomci během staletí kolonizovali jih kontinentu a Portugalsko, mířili podél Dunaje na sever, ale také nasedli na lodě a zabydleli ostrovy jako Sardinii nebo Sicílii. Tito neolitičtí farmáři měli většinou světlou pleť a tmavé oči. „Vypadali jinak, mluvili jinak. Proto s lovci a sběrači moc nekomunikovali,” tvrdí archeolog David Anthony z Hartwick College.

Jámová kultura

Asi před 5400 lety prosperující neolitická sídla z velké části vymizela. Dramatický úpadek mátl vědce po celá desetiletí. „Najednou bylo všeho málo - lidských ostatků i věcí. Nenašli jsme ale žádné známky masového konfliktu, války nebo přírodní katastrofy. Byla to záhada,” vysvětluje Johannes Krause z německého Institutu Maxe Plancka. „Úpadek trval 500 let. Pak se ukázalo, že populace opět vzrostla. Byla ale jiná.”

Nová kultura pohřbívala své mrtvé na zádech s pokrčenýma nohama. Na hrob pak navršila hlínu, aby vytvořila mohylu. „Zároveň pozůstalí zdůrazňovali individualitu nebožtíků, roli mužů a zbraní. To je v Evropě něco nového,” přibližuje archeolog Piotr Włodarczak. Více než tisíc kilometrů na východ byl ale tento zvyk běžnou záležitostí. 

Nález ve slovinských bažinách přepsal historii. Kolo je ještě starší než sumerská civilizace
Magazín

Nález ve slovinských bažinách přepsal historii. Kolo je ještě starší než sumerská civilizace

Na území dnešních stepí jižního Ruska a východní Ukrajiny žila skupina kočovníků, kterým se říká jámoví lidé. Jako první jezdili na koni, používali kolo, stavěli vozy a neúnavně hnali svá stáda až na západ, kde hledali zelenější pastviny.

Během několika století osídlili téměř celou Evropu, včetně britských ostrovů. Genetické analýzy také odhalili, že lidé jámové kultury s původním obyvatelstvem nesplynuli, ale postupně ho nahrazovali. Mnohým archeologům se ale představa, že skupina nomádů v rámci pár stovek let zcela vystřídá zavedenou neolitickou kulturu, zdála nepravděpodobná. „Jak mohli jen tak svrhnout prosperující společnost?” ptal se Kristian Kristiansen, archeolog na univerzitě v Göteborgu ve Švédsku.

Úpadek, ale i vzestup

Odpověď přinesl laboratorní rozbor 101 starověkých zubů. V sedmi vzorcích objevili genetici rané formy Yersinia pestis – morového mikroba, který ve 14. století zabil zhruba polovinu všech Evropanů. Stepní kočovníci s touto nemocí mohli žít po staletí a s největší pravděpodobností si na ni vybudovali odolnost. Podobně, jako neštovice pustošily indiánské populace, mor zavlečený lidmi jámové kultury mohl masivně pronikat do neolitických vesnic a roznášet hroznou smrt. 

Jak vypadala Země před 10, 300 nebo 750 miliony let? Tato úžasná mapa vám to ukáže
Magazín

Jak vypadala Země před 10, 300 nebo 750 miliony let? Tato úžasná mapa vám to ukáže

„Morové epidemie otevřely novým obyvatelům Evropy dveře. Vysvětlují nejen kolaps neolitické civilizace, ale také rychlé šíření jejich DNA,” říká Morten Allentoft, evoluční biolog z Natural History Museum of Denmark. „Předpokládá se, že 40 % evropských obyvatel má ve své genetické výbavě genom jámových lidí.

Zdroj: Youtube

Je jisté, že evropskou prehistorii formovaly všechny vlny. Kočovníci na koních ale přinesli  inovativní kovové zbraně, vozy a hlavně stáli na počátku rozvoje indoevropských jazyků. „Moderní věda ukazuje, že Evropa je kontinentem přistěhovalců. A vždy byla,” říká paleogenetik z Harvardské univerzity David Reich. „Slovo domorodec zde postrádá smysl. O to zajímavější je náš původ studovat.”

Zdroj:

www.nationalgeographic.com, www.dailymail.co.uk

Tagy Afrika Evropa Harvardova univerzita historie kultura Max Planck Natural History Museum of Denmark Portugalsko step Střední východ