Láska podle J. A. Komenského: Jak si učitel národů vybíral své tři manželky

Lenka Samuely | 25. 11. 2020

„Vše na tomto světě se dá napravit jen jemným teplem lásky, poněvadž jinak je to nemožno.“ Bratrský kazatel Jan Amos Komenský nebyl jen učený, ale byl očividně i romantik. A taky měl rád ženy. I když se o nich ve škole neučíme, není žádným tajemstvím, že tento charismatický kazatel okouzli hned tři bohaté měšťanky. Letos si připomínáme 350. výročí jeho úmrtí, jež je rovněž výročím UNESCO.

J.A. Komenský je jeden z nejslavnějších Čechů, o jehož osobním životě toho moc nevíme. Ještě jeho otec se jmenoval Szeges, později však přijal pseudonym Komenský. Ke svému maďarskému původu a místu narození se přiznal v díle Všenáprava vlasti, kterou podepsal jako Jan Amos Szeges Nivnický, po otci nazvaný Komenský. Podle historických průzkumů však čistokrevným Maďarem nebyl a sám se považoval za Moraváka.

O jeho dílech a životě ve vyhnanství toho bylo napsáno mnoho. Málokdo ale ví, že už před tím, než mu jeho život ovlivnila třicetiletá válka, žil šťastně se svou ženou a dvěma dětmi. Mandalena Vizovská pocházela z bohaté měšťanské rodiny a byla o 4 roky mladší než Komenský, který se oženil ve 26 letech (Zdroj: www.geni.com/people/Magdalena-Komenská...). Klidný život jim narušila válka a Komenský poslal rodinu ke tchyni do Přerova. Ve svém úkrytu netušil, že ve městě zrovna řádí mor a on tak svou rodinu doslova poslal na smrt (Zdroj: www.comenius350.cz/aktualne).

Na truchlení ale neměl učenec čas. Už o dva roky později se oženil s Marií Dorotou Cyrillovou, o deset let mladší dcerou jiného představitele Jednoty bratrské (Zdroj: www.private-prague-guide.com/article/jan-amos...). V roce 1628 Komenský i s manželkou opouští Čechy a usazuje se v Polském Lešně. Píše jako o život, učí na gymnáziu, jezdí na cesty do různých kout Evropy, aby reformoval školství, a plodí. Marie mu porodila tři dcery a jednoho syna. Manželství bylo šťastné. Právě v té době prý napsal Jan Amos Komenský krásný citát o teplu lásky. Čas ale nikdo nezastaví a jeho žena po čtyřiadvacetiletém vztahu umírá v roce 1648 v Lešně. Komenský je zdrcený a taky pěkně utahaný, protože má na krku dvě malé děti, které potřebují matku. Hned následujícího roku se tedy opět žení.

Zvláštní vztah Komenského k choromyslné dívce: Uvěřil jejím věštbám
Magazín

Zvláštní vztah Komenského k choromyslné dívce: Uvěřil jejím věštbám

Ve svých sedmapadesáti letech našel ve švédské Toruni o třicet let mladší Češku Janu Gajusovou pocházející z Týna nad Vltavou (Zdroj: www.myheritage.com/names/jana_gajusová). Manželka ho doprovází kamkoli se kněz hne. Jeho starší děti dospívají a toto manželství zůstává bezdětné. V roce 1670 Učitel národů umírá a zanechává za sebou i citát, kterým se jako úspěšný manžel a muž řídil celý život: „Manželka budiž vybírána s třemi P. To jest pobožná, počestná, prozíravá, a je-li možno též pěkná a peněžitá…“.

Tagy Evropa Jan Amos Komenský Leszno Přerov rodina Toruň třicetiletá válka Týn nad Vltavou UNESCO