Pan herec

Jan Přeučil se narodil 17. února 1937 v Pardubicích. Již jako malý kluk měl sen stát se hercem. To ho nepustilo ani na gymnáziu, a tak se po jeho absolvování přihlásil na DAMU. 

Na divadelní akademii ho ale nevzali. Důvodem nebyl nedostatek talentu nebo nedostatečná příprava na přijímací zkoušky, ale doživotní odsouzení jeho otce v procesu s Miladou Horákovou

Právě to osud Jana Přeučila nasměrovalo zcela jiným směrem. Namísto DAMU šel do práce. Jan Přeučil začal pracovat v ČKD Stalingrad Praha, kde se vyučil dřevomodelářem a zařadil se tak mezi dělnickou třídu. 

Přesto se svého snu nevzdával a na DAMU se přihlásil znovu. Tentokrát to vyšlo a Jan Přeučil školu ukončil v roce 1960. Netrvalo dlouho a přišla nabídka z Divadla na Zábradlí. Právě zde strávil Přeučil krásných 33 let. 

Šlo o jeho nejdelší angažmá. Vidět jej diváci mohli v celé řadě představení. Přeučil ztvárnil postavy v hrách jako byly Král Ubu, Proces, Bláznovy zápisky a dalších. Byl to skutečně pan herec.

Sňatek se Štěpánkou

Po 33 letech se nakonec rozhodl Divadlo na Zábradlí opustit a stát se hercem na volné noze. Za svou kariéru ztvárnil velké množství zlounů a záporných postav, pro které se Jan skutečně narodil. 

Jan Přeučil - Jak správně číst pohádky dětem:

Zdroj: Youtube

Působil mimo jiné také v Divadle Karlín nebo pražském Divadle Metro. V pozdějším věku se herectví věnoval i jako učitel, který pomáhá vzdělávat další herecké hvězdy. 

Jan Přeučil nebyl jen divadelním hercem. Miloval ho také svět filmu. Vidět jsme ho mohli ve filmech jako Čtyři vraždy stačí, drahoušku nebo v pohádkách Deváté srdce a Nesmrtelná teta

Jan Přeučil měl ve svém životě dvě osudové ženy. První byla Štěpánka Haničincová, se kterou se herec oženil v roce 1971. Tehdy byl Přeučil skutečným krasavcem. Možná byste ho ani nepoznali. Vztah s Haničincovou skončil nečekaně. 

Štěpánka trpěla hlubokou depresí, která se jí spolu s alkoholem stala osudnou. Dne 27. října upadla na topení a zemřela. Druhou osudovou ženou se pro Jana Přeučila stala kolegyně z branže, Eva Hrušková

Ta bývala kdysi sousedkou páru Přeučil a Haničincová. Vztah s Přeučilem začal v okamžiku, kdy mu po smrti Štěpánky donesla bábovku.

„Evinka tenkrát zazvonila, přinesla bábovku a řekla mi: Sousede, ať se necítíte tolik sám. A kdybyste cokoli potřeboval, stačí zazvonit,“ a život začal psát Přeučilovi lepší zítřky. Jak vypadal Jan Přeučil na svatbě se Štěpánkou Haničincovou se můžete podívat v naší galerii.

Zdroje: www.ahaonline.cz, www.blesk.cz, www.blesk.cz