Cesta Jana Třísky od slavného československého herce k uprchlíkovi obviněnému z únosu vlastních dětí je stejně zmatená jako tragická. Život a osud Jana Třísky, známého svým nesmazatelným vlivem na český film a divadlo, nabral uprostřed politických otřesů poměrně smutný rozměr.

Navzdory značnému bohatství a uznání, které u nás měl, přestože vlastně nesměl hrát, toužil po něčem víc – po svobodě. A té se mu v komunistickém režimu nedostávalo.

Na úžasné video o životě nezapomenutelného Jana Třísky se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Nešťastný osud v komunistickém Československu a jednosměrná cesta na Kypr

Slavný a oblíbený herec čelil v době komunismu mnoha tlakům. Dokonce byl v registru Státní bezpečnosti uveden jako tajný agent s krycím jménem Toman a jako signatář Anticharty v roce 1977. Je ale zřejmé, že s režimem nikdy nespolupracoval, jinak by nemusel emigrovat.

Nakonec čelil smyšlenému obvinění z únosu dětí. Aby se vyhnul cílenému pronásledování s jistým vězením, uprchl s rodinou do Kanady a všechno tady nechal.

Náklonnost Jana Třísky ke svobodě se střetla s očekáváním režimu. V roce 1968 dokonce podepsal kontroverzní dokument Dva tisíce slov, což vedlo k jeho označení za kontrarevolucionáře.

Jako blízký přítel Václava Havla se stal terčem tajné policie. Když odmítl spolupracovat, jeho vyhlídky v Československu se zhoršily. Jeho akt vzpoury spolu s nejslavnějšímu disidentovi připravil půdu pro jeho konečný exil.

Naštěstí si Tříska s rodinou zázrakem zajistil dovolenou na Kypru, která se však změnila v trvalý odjezd. „Když prcháte s dvěma malými dětmi, tak sebou neberete nic zbytečného. Když předstíráte, že jedete na čtrnáctidenní dovolenou na Kypr, tak nemůžete mít sebou babičku, dědečka, tatínka a maminku na fotkách, protože okamžitě vypadáte podezřele,“ vzpomínal později herec. Skutečné záměry Třískovy rodiny znala jen Olga Havlová a jen několik málo důvěryhodných osob.

V exilu nehrál hned…

Když se komunistický režim dozvěděl o Třískově emigraci do Kanady, zahájil pomlouvačnou kampaň a falešně ho obvinil z únosu jeho dětí. Toto obvinění zabránilo Třískovi v návratu domů, dokonce i v rozloučení s umírající matkou.

Proto našla Třískova rodina nový domov v Kanadě, i když rolí se mu zprvu nedostávalo.

Přes počáteční jazykovou bariéru ožila kariéra Jana Třísky v Americe až později. Velmi zde obdivoval ochotu herců proměnit se kvůli roli. A to nakonec dokázal i on.

Protože byl skvělý herec světových kvalit, prosadil se i v americkém zábavním průmyslu. Navíc mu pomohly i vlivné osobnosti, jako byli Josef Škvorecký a Miloš Forman.

Žil si americký sen, ale skončil tragicky. Doma

Třískovy úvahy o americkém herectví zdůrazňují jeho přizpůsobivost a oddanost svému řemeslu. V konkurenčním prostředí Hollywoodu vynikla jeho ochota proměnit se kvůli rolím fyzicky i emocionálně.

Až po pádu režimu se Třískovi konečně podařilo vrátit do vlasti. A samozřejmě i zpět k hraní. Konečně jsme jeho nezaměnitelné výkony mohli opět sledovat i na našich obrazovkách. Bohužel ke stáru se vše změnilo a Tříska skončil tragicky. Údajně spadl z Karlova mostu, ale spekulovalo se i o záměrném skoku.

Zkrátka Třískův život skončil v roce 2017 po nehodě na Karlově mostě v Praze. Jeho smrt znamenala ztrátu všestranného a angažovaného herce.

Příběh Jana Třísky je svědectvím o složitosti umělecké svobody, politického disentu a osobní oběti. Třískovo obvinění ze zločinu únosu dětí, které se zrodilo z jeho snahy o svobodu, je mementem ceny poctivosti tváří v tvář útlaku. Třískův přínos kinematografii a divadlu nepřestává inspirovat, i když kontroverze provázející jeho poslední roky života vybízí k zamyšlení nad cenou svobody a života.

Na Jana Třísku trochu jinak se podívejte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.ctidoma.cz, cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Tříska, www.csfd.cz, www.novinky.cz, www.lidovky.cz