Osmdesátiletý moderátor si dnes užívá zaslouženého klidu na Moravě. Z veřejného života se dočista stáhl a věnuje se svému koníčku - vínu. Podle webu blesk.cz dokonce Vala připravuje ve spolupráci s Českou televizí pořad o tomto lahodném nápoji. „Točíme s panem Valou v Německu šestidílný seriál Vinorodé břehy Rýna a Mosely. Premiéru plánuje Česká televize na březen příštího roku,“ prozradila minulý rok deníku Aha! produkční skupina LifeREPORT.TV.

Na nový pořad se tedy televizní diváci mohou těšit už tento rok. Hlavní aktér Vala nic dopředu prozrazovat nechce, ale natáčení si podle všeho užil. Víno je jeho velkou zálibou a není divu, že útočiště našel právě ve vinařské oblasti na Znojemsku. Tam se uchýlil poté, co s televizí skoncoval.

To se stalo v roce 1984, kdy na jednom firemním večírku prohlásil, že sice není soudruh, ale je možná větší soudruh než tehdejší generální ředitel Československé televize. Tím byl v té době Jan Zelenka. Vyhazov přišel okamžitě. Od té doby si v televizi neškrtnul a práci si našel v JZD jako montér.

Nebyl o něj zájem

Osud se nad ním smiloval až po dlouhých třech letech. Začal moderovat zábavné pořady v JZD Slušovice. Do televize ho vzali na milost až po sametové revoluci v roce 1989, nicméně své někdejší slávy už nedosáhl.

„Nebyl o mě zájem, asi jsem to dělal blbě. Ale kam šlápnu, tam se setkávám s příznivým ohlasem. Dělal jsem prvního televizního Silvestra po revoluci, myslel jsem, že budou nějaké nabídky, ale nepřišly,“ prozradil pro blesk.cz.

V roce 1990 ještě moderoval Zlatého slavíka a posléze i pořady České televize Putování za vínem v letech 1999, 2005 a 2007. Od té doby je ale ticho po pěšině. Možná se s velkou grácií vrátí na obrazovky právě s nově výše zmíněným chystaným projektem, který také připravuje Česká televize.

Z filmu ho soudruzi vystřihli

Na DAMU byl vybrán spolu s dalšími 31 spolužáky z celkového počtu 340 uchazečů. Jeho talent se tedy nedá zapřít. „Trému jsem neměl. Myslím, že jsem velmi slušně recitoval. A říkal jsem jeden zamilovaný monolog. Tím jsem je ale asi neokouzlil, protože jsem tehdy měl pramalé divadelní zkušenosti. Dali mi také témata k improvizaci. Povedly se mi tam parodie mých profesorů, což chtěli. K improvizaci na jevišti mám asi talent,“ vyprávěl v rozhovoru pro MF DNES Jan Vala. V komisi u zkoušek tenkrát zasedli kapacity jako Vítězslav Vejražka, Miloš Nedbal, Vlasta Fabiánová nebo Ladislav Pešek. 

Ve škole se hodně kamarádil s Jiřím Wimmerem, se kterým se angažovali na různých akcích a projektech. Jejich přátelství i profesní spolupráci ukončila až Wimmrova přílišná láska k alkoholu. Předtím si ale stihli střihnout společnou scénku ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje! Když se pak ale odehrál onen incident na firemním večírku a Valu z televize vyhodili, scénu z filmu vystřihli. Trvalo pak několik let, než ji soudruzi povolili vrátit zpět.

Zdroje: blesk.cz, zeny.iprima.cz, idnes.cz 

Související články