Ján Zákopčaník se narodil 7. září 1958 ve slovenské vesnici Oblazov. Po studiích na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy začal svou profesní dráhu jako letecký meteorolog na letišti v Ruzyni.

Snílek odmala

„Jako malý kluk jsem chtěl být archeologem nebo pilotem. Popelářem ne, ti u nás nebyli, ty jsem viděl až v Praze. Vždy jsem ale chtěl být velmi užitečný. Představoval jsem si, že budu vědec, že změním život mnoha lidem. Že mě budou všude znát a všude mě rádi uvidí, třeba i uprostřed oázy,“ vzpomínal na své dětství.

Ale to „být známý“ se mu splnilo.

Po osmi letech jako letecký meteorolog na letišti Praha-Ruzyně přešel k televizním předpovědím. Jeho originální vstupy na OK3 a později v České televizi, kde působil až do roku 2005, byly pro mnohé jakýmsi večerním rituálem.

Zejména v hlavních večerních zprávách na České televizi si jako moderátor počasí získal srdce diváků.

Dokonce se stal pětinásobným vítězem ankety Rosnička a jeho přátelský hlas a nezaměnitelný pozdrav „Slunce v duši“ se staly pro mnohé diváky synonymem pro předpověď počasí.

Protože se ale později objevil na trhu likér stejného názvu, musel Ján s tímto pozdravem skončit. Jenže to už k němu neodmyslitelně patřil.

Kromě předpovídání počasí na obrazovkách také Zákopčaník vedl celou redakci počasí ČT. Zajímal se i o trendy v oblasti předpovídání počasí, sledoval světové moderátory a hledal u nich inspiraci.

Lidé mu psali dopisy a svěřovali se se svými problémy. Dokonce tak moc, že jim Ján Zákopčaník ani nestíhal odpovídat, přestože poslání „slunce v duši“ chtěl naplnit.

Vzpomeňme na jeho předpověď:

Zdroj: Youtube

Konec v televizi

Právě pro moderátorovu oblibu bylo velké překvapení, když se Ján Zákopčaník musel v roce 2005 rozloučit s kariérou televizního meteorologa kvůli neshodám s vedením.

Samozřejmě, že jeho netradiční projev si našel i mnohé kritiky a někteří komediální herci jej parodovali. On se ale nedal a například tvůrcům České sody, kteří jeho osobu nešetřili, připravil vtipnou a razantní odvetu. Přímo ve vysílání promítl obrázek tří prasat a uvedl, že to jsou Čtvrtníček, Šteindler a Vávra.

Vedení České televize jeho reakci nepřijalo s pochopením. Byl nařčen, že zneužil živého vysílání, což vedlo k pokutě a dočasnému zákazu vstupu před kamery.

Přestože to byl konec jedné etapy jeho života, jeho motto zlidovělo.

Po neshodách s vedením České televize se Zákopčaník vrátil k letecké meteorologii v ČHMÚ.

„Ač jsem se nikdy nikam nevracel, po odchodu z médií jsem se vrátil do letecké meteorologie. Je to velmi obtížná práce plná adrenalinu. Někdy je tolik práce, že není ani čas sníst si sušenku,“ přiznal Zákopčaník.

V českém hydrometeorologickém ústavu setrval až do svého předčasného úmrtí v červnu 2022. Bylo mu jen 63 let. Tehdy o jeho smrti hovořila a psala všechna česká média. Předčasný odchod Jána Zákopčaníka zaskočil i bývalé kolegyně.

Až do svého odchodu zůstal také aktivní v rádiu Blaník a dalších médiích.

Rodinné zázemí

Ján Zákopčaník byl rodinný člověk, který svůj čas dělil mezi povinnosti a rodinný život s manželkou a třemi dětmi, kteří byli jeho největšími fanoušky i podporou.

Nakonec zemřel obklopen svými nejbližším. A dodnes na něj myslí i jeho kolegové.

„Vždy, když na Jána Zákopčaníka vzpomínám, usmívám se nad tím, jak byl svůj. Za jakéhokoliv počasí vždy dokázal do místnosti přinést neuvěřitelný klid,“ řekla médiím meteoroložka Dagmar Honsová.

Zdroje: www.denik.cz, www.idnes.cz, www.denik.cz, www.blesk.cz, cs.wikipedia.org