Krásná Johanka

Johanka z Arku se narodila kolem roku 1412. Byla dcerou farmáře Jacquese d'Arca a Isabelle Romée. Ačkoliv pocházela z chudé rodiny, a neuměla číst ani psát, díky své matce získala hlubokou úctu ke katolické církvi. 

Johanka pocházela z vesnice Domrémy ležící v severovýchodní Francii. V roce 1422 ji spolu s dalšími obyvateli vesnice musela opustit. Důvodem byla invaze Angličanů do severní Francie poté, co na anglický trůn usedl král Jindřich VI.

Když bylo Johance z Arku pouhých 13 let, začala slýchávat hlasy. Tvrdila, že jsou to hlasy boží, které ji nabádají, aby zachránila svou vlast a vyhnala nepřátele pryč. V 16 letech složila slib čistoty na důkaz svého poslání. 

V roce 1429 se spolu s armádou vydala oděná do bílého brnění vyjednávat do Orleánsu s nepřátelskými Angličany. Donutila je k ústupu za řeku Loiru. Právě tohle vítězství přineslo Johance první věhlasy. 

Ve stejném roce zajistila v Remeši korunovaci krále Karla VII. Ten o rok později Johance nařídil, aby čelila burgundskému útoku na Compiégne. Johanku a její vojsko však Burgunďané porazili a zatkli. 

Každý tehdy věděl, kdo Johanka z Arku, panna Orleánská, je. Tušíte ale, jak tato žena, o které se tvrdilo, že byla krásná, skutečně vypadala? 

Rekonstrukce tváře

Aby vědci Johanku a její příběh lépe přiblížili lidem, rozhodli se pro rekonstrukci jejího obličeje. Cílem bylo ukázat skutečnou podobu této odvážné ženy.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Rekonstrukce Johančiny tváře odhalila, že byla ženou skutečně nádhernou. Měla sametově hebkou pleť, výrazné oči i lícní kosti a menší rty. I dnes by jistě uchvátila nejednoho muže. 

V době, kdy žila, ji ale krása nápomocná nebyla. Po svém zatčení se zodpovídala z nejméně 70 obvinění, včetně kacířství či nošení pánského oblečení. Angloburgunďané měli jediný cíl. Chtěli se Johanky zbavit a krále Karla zdiskreditovat. 

Král Karel VII. dal od mladé ženy ruce pryč. Johanka po roce stráveném ve vězení nakonec podepsala přiznání. Několik dnů na to však opět oblékla mužské šaty a tím si podepsala rozsudek smrti. Ve věku pouhých 19 let ji upálili na hranici uprostřed tržiště v Rouenu. 

Zdroje: www.britannica.com, en.wikipedia.org, www.catholicnewsagency.com