Soutěž v roce 1989 byla velmi netradiční. Vyhrála ji, pro mnohé stále nejkrásnější miss, krásná a temperamentní Ivana Christová, tmavovláska s Prešova. Diváci ji ale tehdy ze sportovní haly ve Vítkovicích vypískali.

Vzpomínáte si na tento ročník? Připomeňme si ho zde:

Zdroj: Youtube

S jejím vítězstvím se nemohli srovnat. Favorizovali jiné blondýnky, zejména publikem velmi oblíbenou Janu Hronkovou, která skončila jako druhá a získala titul vicemiss. Neuvěříte, jak tato žena vypadá nyní, ve svých 56 letech!

Takto Jana vypadala v čase soutěže:

Soutěž krásy v pohnuté době

Soutěže krásy jsou vždycky velké nervy, protože vítězství změní život jedné dívky zcela jistě. Obrátí ho o 180 stupňů a otevře cestu do nablýskaného světa modelingu, lesklých obálek časopisů i brány do všech blízkých i vzdálených destinací.

V roce 1989 byla soutěž krásy v mnohém jiná a pro tehdejší Československo to byl vlastně první ročník této soutěže s novými pravidly. Tomuto ročníku se říkalo „novodobá soutěž krásy“ a zapsal se do historie nejen svým významem, ale právě i kontroverzí, která následovala po vyhlášení vítězky.

Tato událost se navíc odehrála v době blížících se politických změn. Ukázala, že veřejné mínění a názory poroty se nemusí vždy shodovat.

Diváci měli jinou favoritku

Jana Hronková, nyní Jana Schwarzová, tehdy stála na prahu své modelingové kariéry. Narodila se v Československu a již v mladém věku se začala objevovat v módním průmyslu. Její účast na soutěži Miss Československa 1989 ji definitivně zapsala do povědomí veřejnosti. A to ji ani nevyhrála!

Jana byla favoritkou publika, ale umístila se na druhém místě, právě za Ivanou Christovou. Pro diváky to ale nebylo stříbro, ale spíše „prohra“. Mnozí si mysleli, že by totiž měla být korunována královnou krásy právě Jana.

Faktem je, že i vítězka Ivana Christová zažila po svém vítězství smíšené pocity. Možná i pro její slovenský původ se Ivana setkala s nevraživostí části publika již během vyhlášení svého vítězství.

Tento moment se stal jedním z nejpamátnějších a nejpříjemnějších okamžiků její kariéry. „Jejich favoritkou byla Jana Hronková, která skončila druhá. Část asi devítitisícového publika na mě tehdy pískala opravdu jen kvůli tomu, že jsem Slovenka,“ říká i po letech o svém tehdejším ponížení Ivana Christová, která se však s jistotou dokázala prosadit na mezinárodním poli. Zvítězila na soutěži Miss Maja International 1989 a vybudovala si úspěšnou kariéru v modelingu, a dokonce se objevila i na titulní stránce prestižního magazínu Vogue.

A co Jana Hronková?

U modelingu zůstala…

Jana se nicméně nevzdala. Zajímavé je, že nakonec Československo na Miss World i Miss Universe jela reprezentovat právě ona, nikoli miss Christová! Proč by také – vždyť byla stříbrná a získala titul vicemiss.

Podívejte se na Miss Universe 1990:

Zdroj: Youtube

Svou kariéru v modelingu Jana i dále rozvíjela. Reprezentovala Československo na světových soutěžích a udržovala si vysoký standard i v následujících letech.

Jana, dnes již Schwarzová dodnes zůstává aktivní ve světě módy a modelingu. Účastní se společenských akcí, kde se potkává i s kolegyněmi z branže.

A vypadá stále neskutečně! Podívejte se sami:

Příběh Jany Hronkové a Ivany Christové ukazuje, že názory poroty a veřejnosti se mohou lišit. Zároveň ale ukazuje i to, že ani vítězka nemusí být tou, kdo zemi reprezentuje ve světě. Ivana Christová se stala hvězdou a je stále krásná. Ale stejně je tomu i u té, která před lety v soutěži „prohrála“.

Jana Hronková je stále krásná a my věříme, že dnes by obě ženy okouzlily publikum stejně…

Zdroje: www.kafe.cz, www.super.cz, www.ahaonline.cz, www.krajskelisty.cz