Princezna Arabela

Jana Nagyová zazářila v roli jedné z nejpopulárnějších pohádkových postav, princezny Arabely. Seriál z roku 1980 natáčel Karel Vorlíček s Milošem Macourkem ve spolupráci s německou produkcí. 

Režisér Vorlíček chtěl původně do role Arabely obsadit Libuši Šafránkovou, ta ale onemocněla, a tak se rozhodl obsadit Jana Nagyovou. Jak se ukázalo, bylo to správná volba. 

Seriál "Arabela", natočený ve spolupráci s Německem, Janu katapultoval na výsluní popularity, ovlivnil však i její další, nejen herecký, osud.

Režisér Václav Vorlíček a scenárista Miloš Macourek vytvořili nezapomenutelný příběh princezny Arabely, která musí čelit nástrahám zlého čaroděje Rumburaka

Janin přirozený půvab a vzhled byly ideálními atributy pro pohádkovou postavu. Přestože měla minimální zkušenosti, rychle si získala důvěru tvůrců a stala se nepostradatelnou součástí natáčení. 

Ačkoli Jana jako Slovenka měla chvílemi problém s češtinou, svou roli zvládla zahrát na jedničku. Přesto se pak ale tvůrci seriálu rozhodli Janu předabovat. Role dabérky se ujala Libuška Šafránková. 

Nagyová se coby Arabela stala ikonou pro mladé diváky a s touto nezapomenutelnou postavou je spojovaná dodnes.

Pokračování se nekonalo

Popularita "Arabely" byla značná, z Nagyové se stala součást české herecké elity. Seriál položil základ nejvýznamnější role jejího života. Nagyová se stala symbolem princezny a této "role" se jen těžko zbavovala, když se po ukončení natáčení snažila prosadit v jiných rolích.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Ačkoli po Arabele následovalo několik dalších rolí, kariéra Nagyové začala stagnovat. 

Zlomovým okamžikem se pro Janu stala emigrace v roce 1987. Odchodem do zahraničí nastaly i další změny. Nagyová se provdala a stala se matkou. Výrazně to ovlivnilo její další působení na televizních obrazovkách. 

K herectví se vrátila až v 90. letech 20. století s filmem Pozemský nepokoj. Nasledovaly Mamánek a Dvě slova jako klíč. Žádná z těchto rolí však nepředčila roli princezny Arabely. Ta už navždy bude pro Nagyovou nejvýznamnějším odkazem.

Nagyová také promarnila své pokračování coby Arabela. Důvodem byly přehnané nároky a příliš vysoké finanční ohodnocení, které agentka Nagyové po tvůrcích žádala. Dali proto přednost Miroslavě Šafránkové. "Dlouho jsem potom brečela do peřin," přiznala později Nagyová.

Zdroje: www.csfd.cz, cs.wikipedia.org