Vojenský pilot Jang Li-wej byl vzhůru už více než dvacet hodin. A minimálně dalších dvacet se musel udržet svěží. Právě se totiž nacházel na oběžné dráze Země a měl se stát prvním občanem Čínské lidové republiky, který se podíval do vesmíru.

Let byl zahájen 15. října roku 2003 z kosmodromu Ťiou-čchüan v provincii Kan-su. Start byl sice světu předem oznámen, avšak z obavy před případným selháním nesměl být přenášený televizí. Naštěstí vše proběhlo podle plánu a kosmonaut se mohl kochat pohledem na modrou planetu. 

Záhadný zvuk ve vesmíru

Během letu také poobědval, promluvil si s manželkou a synem, pozdravil ministra obrany, své kolegy i obyvatele celého světa. Jang Li-wej se usmíval do kamery i přestože myšlenkami počítal, jak dlouho tento výlet bude ještě trvat. V hloubi duše se totiž strašně bál. 

Jakmile se ocitl ve vesmíru, zaslechl něco podivného. „Přišlo to znenadání. Jako by někdo klepal dřevěným kladivem na železné vědro,” vzpomínal, když se vrátil bezpečně na Zem. „Vykoukl jsem z okýnka, ale nenašel jsem nic, co by tento zvuk vysvětlovalo. Zdálo se, že to nepřichází zvenku ani zevnitř.”

Problémem bylo nejen samotné klepání, ale také fakt, že ho Li-wej slyšel. „Vesmír je téměř dokonalé vakuum. Aby zvuk cestoval, potřebuje nějaké médium, jako je voda nebo vzduch,” vysvětluje odborník na vesmírné inženýrství z National University of Singapore, profesor Goh Cher Hiang. „Ruchy, které vydávají tělesa v něm, se proto šíří velice obtížně a zaznamenat je lze pouze speciálními přístroji.”

Klep, klep. Je tam někdo?

Co tedy kosmonaut slyšel? To odborníci dodnes netuší. Hlavní konstruktérka Lunar Palace 1, výzkumného zařízení simulujícího pobyt na povrchu Měsíce, Liu Hong si však myslí, že zvuk pocházel z drobných deformací materiálů vnitřní stěny vesmírné kapsule v důsledku změn teploty a tlaku. 

Zdroj: Youtube

„Jde o naprosto přirozený jev, jenž není nebezpečný,” říká odbornice. Zároveň upozorňuje, že Jang Li-wej nebyl prvním, kdo ve vesmíru něco zaslechl. S podobným klepáním se setkali také astronauti na misích v letech 1969, 2005 a 2008.

Zdroje: www.cs.wikipedia.org, www.usa.chinadaily.com.cn, www.bbc.com