Jánošík měl do romantického hrdiny daleko: okrádal chudé, na boháče si netroufal

Nataša Slánská | 12. 3. 2021

Těžko říci, proč se zrovna Juraj Jánošík stal pro Slováky oslavovaným národním hrdinou a symbolem boje proti vrchnosti. Podobných lupičů běhalo počátkem 18. století po slovenských kopcích mnoho. K hrdinům bojujícím za svobodu prostého lidu měli daleko.  

Juraj Jánošík se nenarodil do zcela chudých poměrů, jak se traduje. Jeho rodiče patřili k zámožnějším rolníkům, o čemž svědčí mimo jiné fakt, že svého syna vykoupili z vojenské služby. To si hned tak někdo dovolit nemohl.

Jánošík se původně připojil k vojsku knížete Františka II. Rakocziho, který povstal proti Habsburkům. Tažení skončilo neúspěchem a vojákům bylo nabídnuto přidat se k císaři. Jánošík se tomu nebránil, po nějakém čase se mu však vojenská služba začala zajídat, a tak ho rodiče vykoupili. Vrátil se domů k pluhu a nějakou dobu se věnoval těžké práci na poli.

Jeho neklidná duše ošlehaná válkou ale stále toužila po dobrodružství. Kamarád z vojny Tomáš Uhorčík ho zlákal k pašování koní z Polska a zatáhl ho do své zbojnické party. (Zdroj: hashtag.zoznam.sk)

Nebylo však pravdou, že okrádali bohaté a rozdávali chudým. Na šlechtice a zámožné velkostatkáře si netroufali, protože by se neprobili přes jejich ochranný doprovod. Jejich cílem byli nejčastěji drobní kupci, řemeslníci a bezbranné vdovy, patřící do jakési nižší střední vrstvy.

O rozdávání lupu potřebným nemohla být ani řeč už jen z prostého důvodu, že těch uloupených cenností zase tolik nebylo. Zkazky o Jánošíkových pokladech ukrytých kdesi v horách jsou skutečně jen pohádkami. Dochovala se jen zpráva, že zbojníci věnovali děvčatům z vesnice Terchová zlaté prsteny, to však nemůžeme považovat za akt charity, ale spíše snahu učinit na dívky dojem.

Slovenské létající auto má ambice dobýt svět. Vyrábět se začne v příštím roce
Byznys

Slovenské létající auto má ambice dobýt svět. Vyrábět se začne v příštím roce

"Jánošík neměl pro zbojnictví skoro jistě žádný vyšší ideový nebo politický motiv," píše historička Joanna Goszczynská v knize Mýtus o Jánošíkovi ve folklóru a slovenské literatuře 19. století. (Zdroj: https://dennikn.sk, prosinec 2017)

Uhorčík se po čase oženil, se zbojničením nadobro skončil a vedení se ujal Jánošík. Jeho "kariéra" nebyla nijak dlouhá, v čele bandy loupil v podstatě jen od podzimu 1711 do jara 1713. Nakonec předvedli k soudu jak jeho, tak Uhorčíka. Jánošíkovi připsali na vrub i vraždu faráře Juraje Vrtíka z Domaniže, což zbojník tvrdošíjně odmítal.

Přes nedostatek důkazů byl ve svých 25 letech odsouzen ke kruté smrti, což zřejmě přispělo k popularizaci jeho případu. Zatímco Uhorčík byl rozlámán v kole, Jánošíka podrobili hrůznému mučení a nakonec ho zavěsili za levý bok na hák.

Tagy František I. Juraj Jánošík Polsko Tomáš Uhorčík