Skutečný příběh Juraje Jánošíka: Do romantického hrdiny měl skutečně daleko

Nataša Slánská | 1. 4. 2021
Po krutém mučení Jánošíka čekalo zavěšení na hák za levý bok.
Dřevorytina oslavující Juraje Jánošíka
Jánošíkův druh Tomáš Úhorčík na vitráži od Janka Alexyho

Nad slovenským hrdinou Jurajem Jánošíkem (1688-1713) vyřkl soud v Liptovském Mikuláši ortel nezvykle krutý: zbojník měl po nelidském mučení viset na háku za levé žebro, dokud neskoná. Rozsudek už ve své době vzbudil otazníky. Proti odsouzenému totiž podle všeho neexistovaly přímé důkazy.  

Jánošíkova zbojnická kariéra byla překvapivě krátká, trvala zhruba dva roky. Rodák z Terchové začal loupit poté, co ho rodiče vykoupili z vojenské služby, kterou nenáviděl stejně jako celou monarchii. V mládí se účastnil povstání proti Habsburkům, ale nakonec byl přinucen vstoupit do císařské armády, což se mu přirozeně zajídalo. Když se konečně vojenského kabátce zbavil, spřáhl se s lupičem Tomášem Uhorčíkem a naučil se od něj zbojnickým manýrům.

Uhorčík se v té době rozhodl, že započne spořádaný život. Oženil se a usadil se v obci Klenovec, kde přijal k všeobecnému údivu pozici strážníka. Vedení zlodějné bandy přenechal Jánošíkovi.

Lámání kolem: Způsob popravy určený jen nejtěžším mužským zločincům
Magazín

Lámání kolem: Způsob popravy určený jen nejtěžším mužským zločincům

Představa, že zbojníci opravdu brali bohatým a dávali chudým, je nanejvýš romantická. Jánošík se svými druhy v první řadě hleděli obohatit sami sebe, ačkoli byli ochotni směnit s vesničany nakradené drahocenné klenoty za pouhé potraviny, čímž se vlastně vzdávali části zisku. Každopádně však neokrádali jen bohaté šlechtice, ale také statkáře, prosté obchodníky a osamělé vdovy.

A pak tu byla vražda. Obžaloba tvrdila, že Jánošíkova banda zabila faráře Juraje Vrtíka z Domaniže. Ačkoli se Jánošík k mnoha loupežím přiznal, podíl na vraždě striktně do posledního dechu odmítal. Jeho obhájce Baltazar Palugyai poukazoval na nedostatek důkazů a požadoval pro něj milost. Soud ale Jánošíka shledal i přesto vinným ve všech bodech obžaloby, nechal ho mučit a pověsit na hák.

Krutá smrt 25letého zbojníka měla být zřejmě v první řadě exemplární a odradit jiné zločince od páchání podobných skutků. Je nasnadě, že ačkoli nešlo přímo o sociálně založeného národního buditele, jak byl později často vykreslován, drsný trest určený nejhorším vrahům si přecijen nezasloužil.

Tagy Juraj Jánošík Klenovec Liptovský Mikuláš Terchová Tomáš Uhorčík vražda