Jantarová komnata: Kam nacisté ukryli nejúchvatnější sovětský poklad?

Daniel Novotný | 21. 1. 2020
Jediná dochovaná barevná fotografie původní jantarové komnaty
Jediná dochovaná barevná fotografie původní jantarové komnaty
Černobílá fotografie původní jantarové komnaty

Jantarová komnata byla pýchou Sovětského svazu, jenže po druhé světové válce záhadně zmizela. Dvě části originálu se nalezly o 40 let později. Kam nacisté ukryli zbytek?

Původně se měla jantarová komnata od architekta Andrease Schlütera skvět v zámku Charlottenburg, své místo ale našla v Berlínském zámku. Byla zakázkou pruského krále Fridricha I., který ji v roce 1716 věnoval ruskému caru Petru Velikému, a byla přesunuta do Kateřinského paláce nedaleko Sankt Petersburgu. Tam pobývala až do roku 1941.

S vpádem nacistů na území Sovětského svazu se vojáci wehrmachtu potřebovali někde ubytovat a zvolili právě Kateřinský palác. Protože na to Sověti nebyli připraveni, stala se komnata logickým terčem lupu. Už během 36 hodin ji stihli nacisté rozebrat a nastrkat do 27 beden, které putovaly do Královce (dnes Kaliningradu). O měsíc později se stala součástí Pruské sbírky.

V důsledku požáru jedné z místností zámku se znovu rozebrala a uložila do beden do zámeckého sklepa. Po konci druhé světové války se jantarová komnata vypařila z povrchu zemského.

Kulhající nacistka Herta: Všechny muže, kteří ji odmítli, nechala popravit
Magazín

Kulhající nacistka Herta: Všechny muže, kteří ji odmítli, nechala popravit

Ve zlatém vlaku, sklepě, nebo zničená

Jedna z verzí zněla, že se bedny s jantarovou výzdobou stále nacházely ve sklepení bombami poškozeného zámku, chodby byly zasypány sutí a tudíž neprůchozí. Dlouhou dobu se také věřilo, že bedny po požáru v roce 1945 podlehly zkáze. Měly tomu nasvědčovat údajné dokumenty patřící pověřenci jantarové komnaty, znalci to však vyvrátili.

Stále populárnější teorií, a to hlavně po roce 2015, bylo odvezení jantarové komnaty do Berlína speciálním vlakem, převážejícím nacisty ukradené zlato, diamanty a cenná umělecká díla. Vlak se do cílové stanice nedostal a zaplul do rozsáhlého podzemního komplexu Riese pod polským městem Valbřich. Nejeden záhadolog se pokoušel do komplexu dostat a objevit soupravu napěchovanou cennostmi a mimo jiné i bednami s komnatou.

Nina Lobkovská: krásná, fanatická a nemilosrdná velitelka sovětských sniperek
Magazín

Nina Lobkovská: krásná, fanatická a nemilosrdná velitelka sovětských sniperek

Věrná replika v Kateřinském paláci

Existuje také pravděpodobnost, že se bedny naložily na loď Wilhelm Gustlof, kterou Sověti poslali pod vodní hladinu. Každopádně poslední známé místo jantarové komnaty je zámek v Královci, jeho sutiny ale byly roku 1968 strženy a místo nich postaven Dům sovětů, dnes využíván jako obchodní dům.

V roce 1997 se v Německu objevily dvě původní části jantarové komnaty – komoda a kamenná mozaika. Obě tyto části putovaly k původnímu majiteli, Rusku. Nálezy v Německu mohou být vodítkem, že zbytek komnaty je různě poschováván na území bývalé Německé říše. Původní komnata je dnes oceněna částkou 400 milionů dolarů.

Dokonalou repliku jantarové komnaty lze najít v Kateřinském paláci. Práce probíhaly od roku 1976-2003, podkladem byly černobílé fotografie a jeden jediný barevný originál.

Sebevražedné sniperky Marija a Natalija se políbily a zemřely. S nimi 300 Němců
Magazín

Sebevražedné sniperky Marija a Natalija se políbily a zemřely. S nimi 300 Němců