Nejlepší výroky Járy Cimrmana: dnes jsou aktuální více než kdy jindy

Veronika Lišková | 2. 4. 2021
Nejlepší hlášky Járy Cimrmana. Tohle neomrzí nikdy! POBAVTE SE
Nejlepší hlášky Járy Cimrmana. Tohle neomrzí nikdy! POBAVTE SE
Nejlepší hlášky Járy Cimrmana. Tohle neomrzí nikdy! POBAVTE SE

 Vůbec, fenomén Cimrman je minimálně v Evropě naprosto ojedinělý. Vždyť se Jára Cimrman málem stal v televizní celonárodní anketě Největším Čechem. Když v televizi zjistili, že lidé hlasují ne pro Karla IV. a Boženu Němcovou, ale pro fiktivní postavu Járy Cimrmana, vyděsili se a bez skrupulí Mistra z ankety vyšoupli. Pro Cimrmana mimochodem velmi, velmi typické...

Dílo filozofické:

„Existuje okolní svět a neexistuji já. Pravím-li, že existuje toliko okolní svět a neexistuji já, neznamená to, že nejsem ve vnějším světě vůbec patrný. Existence a patrnost jsou totiž dvě naprosto různé věci." (základ teorie externismu)

„Věc je tam, kde se domnívám, že není, a není tam, kde se domníváme, že je." (rozvinutí teorie externismu)

„Víme vše: Nevíme nic." (výsledek Cimrmanovy teorie poznání)

Pravda o úrovni dobových pohádek:

„Jak vlastně připravujeme naše děti na život? Čteme jim před spaním příběhy, v nichž nejmladší a odstrkovaný princ dostane nejkrásnější princeznu, hloupý Honza přelstí všechny chytráky a Smolíčka Pacholíčka zachrání na poslední chvíli jelen. Když ale děti vyrostou, vykročí do života, v němž odstrkovaný nakonec stejně ostrouhá, naivní sedne na lep chytrákovi, a zatímco na člověku si s chutí smlsne kdejaká havěť, jeleni se klidně pasou. Taková literatura je podle mého soudu pro děti nebezpečnější než alkohol či zápalky."

Z díla kriminalistického:

„Co je to za eso, když se nechá chytit? V kartotékách jsou kriminální živly podřadné, druhá, třetí sorta. Prvotřídní kapacity oboru žádná policejní kartotéka nemá. A přece jsou jejich jména někde obsažena a dokonce archivována. Ptáte se kde? V třídních knihách. Už ve školních škamnách se pozná, kdo roste pro šibenici."

Geografický popis Čech pro rakouskou armádu:

„Zemi českou co do jejího povrchu lze charakterizovati jako hory, doly, černý les. Mezi Sušicí a Pískem je poušť. Severně od města Kouřim táhnou se rozsáhlé tabákové plantáže až ke kuřácké metropoli Šluknov. Zkamenělé výměšky vyhynulých mamutů dolují pilní Čechové v okolí Veltrus. Za zmínku stojí též okultistické doupě Duchcov a letovisko jihočeských zbohatlíků Prachatice. Léčbou štítné žlázy jsou známé lázně Volary. Český ráj je krajem nudistů. Zdejší adamité a evité chodí zde, jak je Pánbůh stvořil, oděni jen tu a tam, nedbajíce církevních pohrůžek z Mnichova Hradiště. Své centrum, památný to hrad, pojmenovali si nudisté českým názvem pro krásnou ženu: Kost."

O blanické pověsti:

„Jsme tu v Evropě jako zrnko mezi mlýnskými kameny. Ze západu na nás doléhá imperialismus germánský a z východu nás drtí rozpínavost kolosu velkoruského. Není divu, že takto tísněný malý národ hledá sobě ochrany nadpřirozené, ano i zázračné, neboť jedině zázrakem lze tu přežíti."

Citáty:

„Jsem bezvýhradný ateista; až se bojím, že mě pánbůh potrestá." (z mistrova deníku)
„Toužím uvidět svou vlast - Böhmen." (z mistrova deníku)
„Lepší pivo v žaludku, nežli voda na plicích." (z mistrova deníku)
„Každé zbytečné slovo je zbytečné." (z mistrova deníku)
„Budoucnost patří aluminiu!" (Cimrmanův epitaf)
„Nedělat přestávku, jinak utečou". (scénická poznámka u hry Dlouhý, Široký a Krátkozraký, ukazující na nepochopení, kterému se Cimrmanovi dostávalo od jeho současníků).

Tagy Božena Němcová Česko Evropa Jára Cimrman Karel IV. Lucemburský