Lymfatický systém se skládá z mnoha orgánů a žláz, které mají za úkol odstraňovat z těla odpadní látky. Je součástí oběhového a imunitního systému. Nekoluje v něm krev ale lymfa, což je bílá až mírně nažloutlá tekutina, která napomáhá odvádění přebytečné tekutiny v tělesných tkáních. Tím zabraňuje jejímu městnání a tvorbě otoků. Napomáhá transportu mastných kyselin a tuků z trávicího systému a podílí se na udržení stálého vnitřního prostředí, tzv. homeostázy.

Špatná funkce lymfatického systému

Základní důvody, proč dochází k zanesení lymfatického systému jsou obecně tyto: Nedostatek fyzické aktivity, kvalitních živin, vysoký příjem zpracovaných potravin a špatný pitný režim.

Důsledky nefunkční lymfy

Že je něco v nepořádku s vaším lymfatickým systémem, vás upozorní několik zdravotních potíží. Tou nejviditelnější je přibírání na váze a otoky v postižené oblasti. Klasickým projevem nedostatečně fungující lymfy je celulitida. Pozor na to, že trápí i poměrně štíhlé ženy.

Méně typickým příznakem jsou poruchy trávení nebo časté bolesti hlavy. V souvislosti s lymfatickým systémem jste mohli slyšet i o tzv. lymfedému, což je otok, který se objevuje hlavně v končetinách, kdy dochází k ucpání lymfatických cév.

Lymfedémy vznikají z onkologických příčin, úrazů, operací uzlin nebo jako následek ochrnutí končetin.

Na lymfu s bylinkami

Správnou funkci lymfatického systému můžete podpořit bylinkami. Jednou ze základních, která má právě teď největší sílu, je kopřiva. Působí jako diuretikum, tedy zbavuje tělo přebytečné vody a současně z něj odvádí toxiny a všelijaké další odpadní látky.

Ještě stále můžete najít na louce, zahradě nebo na stráních pampelišku. Tahle bylinka toho pro lymfatický systém zvládne udělat hodně třeba už jenom tím, že příznivě působí na očistu jater. Zejména kořen pampelišky zbavuje tělo při pravidelném užívání ve formě čaje toxinů.

K očistě lymfy poslouží i květy černého bezu, a to díky diuretickým účinkům. Ty jsou dány přítomností draslíku a flavonoidů, které příznivě ovlivňují metabolismus vody v organismu. Bez rovněž napomáhá i vyplavování toxinů a dalších odpadních látek z těla.

Jak dále podpořit lymfatický systém

Zlepšete svůj pitný režim, jehož základ by měla tvořit čistá voda nebo bylinkový čaj. Při problémech s otoky je vhodné nošení kompresních pomůcek, které napomáhají jejich zmenšení. Na rozdíl od krve, kterou v těle rozvádí srdce, lymfa takovou pumpu nemá a je odkázaná na vás.

V první řadě pomůže pravidelné hluboké dýchání, tedy až do břicha, kdy dojde ke stlačení a uvolnění lymfatických cév a tím k proudění lymfy. Na co byste si rozhodně měli udělat čas, je pravidelný pohyb. Dostačující bude rychlá chůze, běh, jízda na kole, plavání apod.

Vhodné je i střídání teplé a studené vody při sprchování a kartáčování pokožky krouživými pohyby směrem od konce končetin ke středu těla. Výborné jsou i lymfatické masáže.

Neméně důležité je i stravování, které by mělo být pestré, s dostatkem kvalitních živin a bílkovin. Vězte, že do jídelníčku nepatří průmyslově zpracované potraviny, tedy ty, které obsahují velkou spoustu soli, cukru a nekvalitních tuků.

Zdroje: www.vitaminybezcenzury.cz, aktin.cz, www.drmax.cz, synergyhealthassociates.com