Slavné osobnosti si většinou potrpí na luxus. A když se tedy rozhodnou pro stavbu nebo nákup chalupy, nezdráhají se pořádně plácnout přes kapsu, aby se jim dostalo toho nejlepšího. Herec Jaroslav Dušek ale věci vnímá jinak. Žádný přepych nepotřebuje a vystačí si s málem.

Zdroj: Youtube

Alternativní styl života

Jaroslav Dušek je známý hlavně jako herec. Ztvárnil nezapomenutelné role ve filmech Želary, Pelíšky anebo Kouř a díky tomu si získal mnoho fanoušků. V posledních letech se ale věnuje také mentorství, šíří osvětu o alternativním stylu života a pořádá na toto téma nejrůznější besedy. A možná i proto jeho prázdninové bydlení vypadá tak, jak vypadá. O žádnou luxusní chalupu totiž nejde. Naopak. Herec si vystačí s málem, a tak si sám postavil rotundu z písku a hlíny.

První ve střední Evropě

Zajímavé stavení se nachází v Jindřichovicích pod smrkem. Herec se do jeho výstavby pustil už před více jak 10 lety. Rotunda je postavená technologií Superadobe, kterou vyvinul íránský architekt Nader Khalili. Jde o ekologickou a udržitelnou stavbu, jejímž základem jsou pytle plněné pískem a hlínou. Pozitivní je, že stavba takové rotundy je velmi jednoduchá a člověk ji zvládne i svépomocí. Tím tedy výrazně ušetří za práci stavebních firem, čímž je pochopitelně výstavba takového obydlí i finančně nenáročná.

Projekt je to vskutku unikátní a rotunda, kterou si postavil Jaroslav Dušek, je vůbec první podobnou stavbou ve střední Evropě.

Pomohli mu blízcí

Přestože stavbu rotundy technologií Superadobe zvládne člověk i sám, pochopitelně jde práce od ruky mnohem lépe, když se na ní podílí více lidí. Duškovi tedy pomáhalo zhruba osmdesát dobrovolníků, společně se kterými herec rotundu o průměru šesti metrů postavil za jeden jediný měsíc. I tak to ale nebyla žádná legrace. Pro Duška šlo pochopitelně o něco zcela nového, a tak se různé náležitosti o stavbě takové rotundy učil za pochodu.

Interiér

Tato hliněná rotunda, ovlivněná románským stylem, jurtou a iglú, je unikátní směsí architektonických prvků. Interiér domu je vybaven podlahou z robustních dubových prken a má omítky zvláštní směsi pískové hlíny, což dodává prostoru autentický vzhled. Unikátnost konstrukce je zvýrazněna kruhovým půdorysem, který zahrnuje tunelový vstup a kruhové okno ve stropě. Navrhovaná střecha ve tvaru zvonu, pokrytá břečťanem a asfaltovým materiálem, svědčí o Duškově inovativní vizi v oblasti udržitelného a esteticky přitažlivého designu.

Zdroje: poznatsvet.cz, e15.cz, flowee.cz