Biolog Flegr radí vládě: Existují 4 cesty, jak potlačit pandemii koronaviru

Monika Fialová | 16. 12. 2020

Jaroslav Flegr rozdělil národ na dvě půlky. Jedna ho nemůže ani cítit, ta druhá mu naslouchá. Flegr nyní na svém Facebooku zveřejnil čtyři způsoby, jak pandemii navždy potlačit.

Podle Flegra je cest, jak potlačit pandemii koronaviru, několik. Některé dle jeho slov bolí. „Třeba celostátní lockdown. Musí být dostatečně přísný, aby snížil reprodukční číslo viru co nejníže pod jedničku a zároveň dostatečně dlouhý, aby během něho vyklesal počet nemocných na dostatečně nízké hodnoty,“ píše Flegr na svém Facebooku.

„Po jeho rozvolnění se reprodukční číslo, a později i počty denně infikovaných pacientů, vrátí na původní hodnoty,“ myslí si evoluční biolog.

„Druhá možnost je plošné jednorázové testování obyvatelstva. Je logisticky náročné, neboť musí proběhnout v jeden okamžik, musí se ho dobrovolně (nebo jako na Slovensku „dobrovolně“) zúčastnit co největší část obyvatelstva, a to přednostně ta část, která žije aktivním životem a nejvíce šíří nákazu,“ pokračuje.

„V Česku, kde je dnes důvěra v státní instituce mizivá, hrozí, že by se akce proměnila ve frašku a obří tunel na veřejné prostředky,“ míní odborník.

„Třetí možnost je poctivé a důkladné trasování nakažených a jejich kontaktů. To je sice nejlevnější a při nízké intenzitě epidemie i nejúčinnější, vyžaduje však fungující a státní hygienu, tedy něco, co jsme měli naposledy snad před 20 lety. Proto je nyní zcela mimo možnosti Česka,“ tvrdí Flegr, jenž se na sociální síti dočkal ovací.

V následujícím příspěvku pak prozrazuje i čtvrtou možnost a nechává své příznivce chvíli čekat. Zanedlouho však informaci zveřejní.

„Existuje i čtvrtá možnost. Tou je semiplošné testování, zaměřené na ty segmenty obyvatelstva, které hrají hlavní úlohu při šíření epidemie. Tedy především na lidi mladšího a středního věku, kteří chtějí či dokonce musí žít aktivním společenským životem, zúčastňovat se hromadných akcí nejrůznějšího charakteru – kulturních, sportovních, vědeckých, turistických, ale i třeba politických,“ vypisuje prohřešky okolí.

„Právě oni jsou přitom nejméně ohroženi covidem, takže mají nižší motivaci dodržovat protiepidemická opatření, nebo se nechávat v případě podezření na nákazu testovat. Právě takový typ chytrého semiplošného testovaní představuje projekt Zachraňme Česko,“ vybalil Flegr úplnou novinku.

„Nejedná se o komerční aktivitu – držitelem knowhow je neziskové sdružení a je i nabízeno státu zdarma. Primárním cílem akce není vydělat peníze, ale obnovit kulturní a společenský život. Tedy – vrátit Česko co nejrychleji do normálu,“ zakončuje svoje povídání Flegr.

Tagy Česko Facebook Jaroslav Flegr Slovensko