Podle Flegra je cest, jak potlačit pandemii koronaviru, několik. Některé dle jeho slov bolí. „Třeba celostátní lockdown. Musí být dostatečně přísný, aby snížil reprodukční číslo viru co nejníže pod jedničku a zároveň dostatečně dlouhý, aby během něho vyklesal počet nemocných na dostatečně nízké hodnoty,“ píše Flegr na svém Facebooku.

„Po jeho rozvolnění se reprodukční číslo, a později i počty denně infikovaných pacientů, vrátí na původní hodnoty,“ myslí si evoluční biolog.

„Druhá možnost je plošné jednorázové testování obyvatelstva. Je logisticky náročné, neboť musí proběhnout v jeden okamžik, musí se ho dobrovolně (nebo jako na Slovensku „dobrovolně“) zúčastnit co největší část obyvatelstva, a to přednostně ta část, která žije aktivním životem a nejvíce šíří nákazu,“ pokračuje.

„V Česku, kde je dnes důvěra v státní instituce mizivá, hrozí, že by se akce proměnila ve frašku a obří tunel na veřejné prostředky,“ míní odborník.

„Třetí možnost je poctivé a důkladné trasování nakažených a jejich kontaktů. To je sice nejlevnější a při nízké intenzitě epidemie i nejúčinnější, vyžaduje však fungující a státní hygienu, tedy něco, co jsme měli naposledy snad před 20 lety. Proto je nyní zcela mimo možnosti Česka,“ tvrdí Flegr, jenž se na sociální síti dočkal ovací.

V následujícím příspěvku pak prozrazuje i čtvrtou možnost a nechává své příznivce chvíli čekat. Zanedlouho však informaci zveřejní.

„Existuje i čtvrtá možnost. Tou je semiplošné testování, zaměřené na ty segmenty obyvatelstva, které hrají hlavní úlohu při šíření epidemie. Tedy především na lidi mladšího a středního věku, kteří chtějí či dokonce musí žít aktivním společenským životem, zúčastňovat se hromadných akcí nejrůznějšího charakteru – kulturních, sportovních, vědeckých, turistických, ale i třeba politických,“ vypisuje prohřešky okolí.

„Právě oni jsou přitom nejméně ohroženi covidem, takže mají nižší motivaci dodržovat protiepidemická opatření, nebo se nechávat v případě podezření na nákazu testovat. Právě takový typ chytrého semiplošného testovaní představuje projekt Zachraňme Česko,“ vybalil Flegr úplnou novinku.

„Nejedná se o komerční aktivitu – držitelem knowhow je neziskové sdružení a je i nabízeno státu zdarma. Primárním cílem akce není vydělat peníze, ale obnovit kulturní a společenský život. Tedy – vrátit Česko co nejrychleji do normálu,“ zakončuje svoje povídání Flegr.