Charismatická, šarmantní

Stejně charismatická s osobitým projevem jako Barbra Streisand, je i naše „Streisand“ Jaroslava Kretschmerová, která jí propůjčila svůj hlas prostřednictvím dabingu, jemuž se věnuje. Její hlas můžeme znát třeba z kultovních Simpsonových coby Selmu Bouvierovou, sestru Marge, rozhlasových pořadů a audioknih. Je živá, veselá, nikdy nezkazí žádnou legraci. Je vždy dokonale upravená a nalíčená, režiséři s ní rádi spolupracují, protože se nebrání připomínkám, spíš si je naopak žádá. Stejně „ztřeštěná“ jako EvikTroškově Slunce, seno…, ani v životě nemá, či spíš neměla ke „skopičinám“ daleko. To ostatně ani k divadlu.

Prkna, která znamenají svět, znala od malička. Na těch v „Národním“ stála její babička, v Hudebním divadle Karlín její otec, matka jako pěvkyně rozdávala radost milovníkům opery. Je nasnadě, že její kroky vedly na DAMU. Tu pod vedením skvělého profesora činoherního herectví Miloše Nedbala ukončila roku 1978. Rok poté začala hrát v divadle Studio Ypsilon. Od té doby se objevila v nějaké roli snad v každé jeho inscenaci. Hostovala také v několika známých pražských divadlech.

Není ale jen herečkou divadelní. Od konce 70. let se začala objevovat v celovečerních i televizních filmech, jen namátkou z těch nejznámějších připomeňme z těch prvních Lásky mezi kapkami deště, Postřižiny, Vrchní, prchni nebo „Básníky“. Známé postavy ztvárnila v oblíbených seriálech a zábavných pořadech. Vzpomeňme třeba na Možná přijde i kouzelník s dvojicí komiků Lábus & Kaiser a Jiří Korn. Za svůj herecký výkon v Otesánkovi, kde ztvárnila matku Štádlerovou, byla v roce 2001 nominovaná na cenu Český lev.

Kam nikdo nesmí

Paní Jaroslava si své soukromí střeží a nikoho do něho nepustí. Ví se, že žije sama, nemá děti a nikdy se neprovdala. Prý kdysi prožila velkou lásku a muž jejího srdce jí ho zlomil. Dnes je spokojená sama, smysl života našla v divadle. Miluje dobré jídlo, přírodu, les. V mládí jako trampka jezdila kempovat a náramně si to užívala.

Do Slunce, seno, jahody se v roce 2022 vrátila v muzikále Ondřeje Brzobohatého v Hudebním divadle Karlín, nikoli však jako Evik, ale drbna Keliška. Paní Jaroslava se vůbec nemění a nějaké „stárnutí“ na ní není vůbec znát.

Zdroje: zeny.iprima.cz, www.extra.cz, celebwiki.blesk.cz, www.reflex.cz