Chytrý optický klam

Optické iluze matou naši mysl natolik, že dokáží zpochybnit platnou pravdu. Nutí totiž náš mozek, aby uvěřil všemu, co vidí oči. A to i v případě, že je pravda zcela jinde. 

Příkladem je i chytrá Jastrowova iluze. Tento poněkud záhadný a dosti matoucí optický klam je složený ze dvou naprosto stejných součástek stavebnice. Přesto je stejné nevnímáme. 

A to je cílem. Oklamat mozek natolik, že pravdě zkrátka odmítne uvěřit. Na obrázku vidíte dva dílky stavebnice. Určitě se vám hned jeden z nich zdá na první pohled větší, než druhý. Je to tak? 

Optický klam Jastrowovy iluze tkví v tom, že to tak skutečně máme vnímat. I když je to na hony vzdálené realitě. Součástky stavebnice jsou totiž zcela totožné. 

Jastrowova optická iluze je druhem percepční iluze. Ty už desítky let pomáhají vědcům lépe pochopit, jak lidé vnímají nejrůznější vizuální objekty. Jaké mechanismy používají, aby je vstřebali a plně pochopili. 

Mozek nechce uvěřit

Právě Jastrowova optická iluze je důležitým klíčem k tomu, jak lze lépe pochopit lidské vnímání. Jak detailněji porozumět fungování mysli a jak se předávají informace mezi tím, co vidíme a tím, jak to následně zpracuje naše hlava. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Tento typ optické iluze jde ale mnohem dál. Je unikátní v tom, že na něm lze jasně ukázat nekonečnou tvořivost lidského vnímání. Laicky řečeno si každý zpracuje vjem, který má před očima, podle svého. 

Za Jastrowovou iluzí stojí přední americký psycholog Joseph Jastrow. Ten tuto chytrou iluzi objevil na konci 80. let 19. století. Mimo jiné se proslavil také svou dvojznačnou postavou "kachny a králíka".

Pokud se tedy zadíváte na několik málo vteřin na náš obrázek, s velkou pravděpodobností na něm uvidíte dvě součástky stavebnice. Nebudete je však vnímat stejně velké. Naopak se vám jedna z nich bude zdát větší. 

Jakmile ale obě součástky obrátíme, ta která působila větším dojmem, se najednou zmenší a původně menší bude vypadat větší. K tomu skutečně stačí pouze záměna původních pozic. 

Této optické iluzi váš mozek zkrátka odmítne uvěřit. Nutno podotknout, že rady si s ní nevědí ani někteří vědci. Přesto pro ni existuje vysvětlení. Kratší strana jedné součástky způsobí, že vedle delší strany druhé součástky vypadá menší a naopak. Vznikne efekt, který nás dokonale oklame. 

Zdroje: en.wikipedia.org, dbpedia.org, makezine.com