Speleologové poprvé objevili struktury v jeskyni Bruniquel na počátku 90. let 20. století. Nález z jeskyně Bruniquel nedaleko Toulouse na jihozápadě Francie ukazuje neandrtálce jako zručné stavitele. V sále v jeskyni, vzdáleném od vchodu 336 metrů, byly nalezeny zvláštní struktury, včetně dvou kruhů o průměru 7 a 15 metrů. Kruhy byly vybudovány z několika set ulámaných stalagmitů o celkové váze asi 2 tuny. Účel stavby ze stalagmitů vědci dosud neznají, ale zřejmě šlo o útočiště nebo obřadní místo.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Zvláštní stavba uvnitř jeskyně

Archeologové objevili uvnitř jeskyně, jíž obývali neandrtálci, zvláštní stavbu. Neandrtálce jsme dlouho považovali za primitivy, ale archeologické nálezy nás postupně přesvědčují, že uměli abstraktně myslet, rozuměli základům chemie, medicíny, vařili si jídlo a zřejmě i používali jazyk, podobně jako my.

Tomu odpovídá i důmyslná stavba v jeskyni, zhotovená ze stalagmitů. Šest struktur je tvořeno asi 400 velkými odlomenými stalagmity. Ty jsou pak uspořádány do půlkruhů o šířce až 6,7 metru. Vědci se domnívají, že tyto kusy byly kdysi poskládány na sebe a tvořily rudimentární stěny. Na všech stěnách jsou patrné známky hoření, což naznačuje, že ve stěnách byly rozdělávány ohně. Analýzou kalcitu přirůstajícího na stalagmitech a pahýlech od doby, kdy byly odlomeny, tým určil, že struktury vznikly před 174 400 až 178 600 lety. Stalagmity však postupně zarůstá nově vznikající vápenec, díky čemuže bylo jen potvrzeno stáří stavby: dávno předtím, než do Evropy dorazili moderní lidé.

Až příliš zruční a vzdělaní

Vědci jsou stále šokováni tím, že důmyslně stavby vytvořili neandrtálci, ale žádní jiní homininé v tu dobu v západní Evropě nebyli. Pokud neandertálci tyto zvláštní struktury skutečně postavili, stále nevíme proč. Důkazy o symbolice u neandertálců jsou omezené, od rytin na stěně jeskyně až po orlí drápy, které se možná používaly jako šperky.

Podle archeoložky Marie Soressiové však není umění neandrtálců žádným překvapením: „Neandertálci žijící před 176 000 lety měli mozek na skládání stalagmitů. Vyráběli složité kamenné nástroje, a dokonce používali oheň k výrobě specializovaných lepidel.“

Proč stavěli neandrtálci jeskynní stavby?

Fakt, že neandertálci postavili jednu z nejstarších staveb na světě, nás nutí hledat důvod toho, proč stavba vznikla. Stěny stalagmitů v jeskyni mohly mít domácí nebo obřadní využití. Zároveň však ukazují i na to, že neandertálci se odvažovali i do hloubi jeskyní.

"Velkou otázkou je, proč neandrtálci tyto stavby vytvořili," říká paleoantropolog Jean-Jacques Hublin. "Někteří lidé přijdou s interpretací rituálu, náboženství nebo symboliky. Proč ne? Ale jak to dokázat?"

Velmi zvláštní je právě to, jak jsou stavby daleko od vchodu do jeskyně. Navíc na místo se v určitých částech tunelu dá dostat pouze plazením po čtyřech. Když se archeologové dostali na místo, kde se před nimi otevřel prostor, nalezli spálenou kost býložravce nebo jeskynního medvěda, která byla starší než 50 000 let, což je hranice datování pomocí uhlíku.

Na to, k čemu tyto stavby skutečně sloužily, si budeme muset počkat.

Zdroje:

en.wikipedia.org/wiki/Bruniquel_Cave, www.nature.com, www.ibtimes.co.uk