Meč jako vzpomínka

„V té době jsem žil v Merridale ve Wolverhamptonu a miloval jsem chůzi,“ vzpomíná dnes 67letý Mark Lawton z Little Strettonu, bývalý učitel designu a technologie na internátní škole. Říká, že rukojeť byla od čepele odtržená a chyběl mu hrot. Vzal ho ukázat chlapcům do školní dílny a ti mu ho se svolením vychovatelů přes noc vyčistili. To se odehrálo někdy na konci 80. let minulého století. Mark si dal meč na okenní parapet jako vzpomínku na milé překvapení od svých svěřenců.

Učitel na penzi s ním, dle jeho slov, „nic nedělal“, a tak na okně ležel přes třicet let. Až po dlouhých letech ho jakési nutkání či zvědavost přiměly nechat ho ocenit v místní dražební síni. A překvapení nebylo malé…

Nejen vzácný, také střípek historie

Pracovníci aukční síně Halls Fine Art Auctioneers ve Shrewsbury datovali meč do 13. století, což potvrdila odbornice na militaria Caroline Dennardová. Podobné vykopávky se obvykle draží za 2 000 až 3 000 liber. Z ulomené čepele ale chybělo, dle odhadů, nějakých dvacet centimetrů, jeho cena tak klesla na polovinu. Není to sice závratná suma, ale i tak by to byla pro Marka milá částka. Bohužel by na ni nejspíš stejně neměl nárok a její přiznání by muselo projít schvalovacím procesem. Jeskyně, kde meč objevil, totiž leží na soukromém pozemku, a tak by na meč měl mít nárok majitel. Dle britských zákonů mu nenáleží ani nálezné.

Meč tak Mark předal pracovníkům pobočky pro movité nálezy v Shropshire, kteří v rámci projektu Britského muzea Portable Antiquities Scheme zaznamenávají artefakty, které objeví veřejnost. Peter Reavill uvedl, že je „… nález velmi cenný. Je to úžasný objev a příběh.“ Nejde však až tak o finanční hodnotu. Významný je hlavně jako střípek místní historie, který je stopou ke vzniku záhadných jeskyní Cayton, kterým se přezdívá králičí nora (Rabbit Hole).

Stopy vedou k templářům

Jeskyně Caynton leží na pozemku, který patří usedlosti Caynton Hall. Jsou vytesané ve starém lomu na červený pískovec. Je tu řada kanálů, výklenků a sloupů, a také jednoduchých komor s klenbami, které prý připomínají králičí nory. Některé jsou dokonce tak malé, že se do nich musí vlézt po kolenou. Kdo jeskyně vyhloubil, kdy a proč?

Někteří historici se domnívají, že pocházejí z let 1800 až 1850. Jiní říkají, že vznikly později během těžby pískovce a zámožní majitelé poté útroby lomu nechali vytesat jen tak z rozmaru. V místě se vypráví i poněkud divoký příběh o tom, že zde statkář skrýval otroky v době, kdy bylo otroctví zakázané. A pak je tu vzhledem k místním historickým událostem souvislost s templáři, ač ji někteří badatelé zamítají. To však může změnit Lawtonův nález meče.

Do králičí nory vás zavede následující video bez komentáře:

Zdroj: Youtube

Jeskyně, meč a templáři

„V obydlených oblastech v tomto období směli dle nařízení krále nosit zbraň jen rytíři,“ vysvětluje pan Reawill. Nalezený meč má záštitu kolmo k čepeli. Tak tvoří kříž, který templářům na jejich mečích měl připomínat přísahu, kterou se zavázali plnit. Vše tak nasvědčuje tomu, že jde skutečně o meč templáře a jeskyni si vyhloubili právě oni jako tajné místo uctívání Boha a útočiště v době, kdy byli ve 13. století pronásledováni francouzským králem Filipem IV.

V „moderní“ době jeskyni využívali různí vyznavači černé magie a satanistických kultů. Po řadě nepříjemných událostí byla „nora“ opatřena kovovou mříží. Ani ta nezabránila nechtěných mladým vetřelcům pořádat zde své bujaré pitky. Odpadky, vyrytá graffiti vandalismus (jak je patrné na videu) vedly nakonec k přísnějším opatřením. Dnes je zde vstup zakázaný, vchod je uzavřený a střeží ho kamerový systém i psi.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, historydaily.org, www.shropshirestar.com