Tajemství řecké jeskyně Davelis: Dějí se tu zvláštní jevy, vláda tunely uzavřela

Nataša Slánská | 12. 3. 2022

Jeskyni Davelis najdete v Řecku, zhruba 40 kilometrů severně od Atén. Jde o místo s bohatou historií, opředené mnoha tajemnými pověstmi. V labyrintu tunelů v útrobách hory Penteli se prý beze stopy ztratila celá řada zvědavců. Elektronika zde vypovídá službu a voda kape směrem vzhůru. V minulém století tu navíc řecká vláda údajně provozovala tajné experimenty.

Řekové jeskyni objevili už v 5. století př. n. l., když v jejím okolí těžili mramor. Tehdy jí ale ještě neříkali Davelis. Jméno získala až v 19. století podle přezdívky obávaného bandity, který se v ní schovával před rukou zákona.

Kromě zločinců jeskyně v minulosti přitahovala i duchovně založené osoby. Původně se tu scházeli uctívači boha Pana a v období středověku sem mířili pravoslavní poustevníci, kteří přímo u vchodu zbudovali malý kostelík. Jeho ruiny zde stojí dodnes a dodávají místu neobyčejně malebný ráz.

Kostelík, jeskyni a půvabné okolí si můžete prohlédnout ve videu:

Zdroj: Youtube

Neznámé síly a tajný vládní projekt

V moderní době jeskyně Davelis k sobě upoutala pozornost zejména kvůli nevysvětlitelným jevům, ke kterým zde údajně dochází. Návštěvníci tu prý pociťují zvláštní energii, cítí se malátní a snadno ztrácejí orientaci. Dokonce i dopisovatel BBC Stav Dimitropoulos, u něhož předpokládáme nezávislý názor, při vstupu do jeskyně podle svých slov cítil, jako by ho nějaká neznámá síla vtahovala dovnitř.

V říjnu 1977 řecká vláda jeskyni uzavřela veřejnosti a označila ji za součást vojenského prostoru. Cokoli se zde poté odehrávalo, bylo přísně tajné. Na začátku 90. let byl projekt ukončen a do jeskyně se opět začali trousit turisté. Našli zde několik nově vytvořených tunelů – všechny však byly důkladně zabarikádované.

Vysvětlení se možná skrývá v horninách

Záhadologové dodnes spekulují, na čem zde řecká armáda tak tajnůstkářsky pracovala. Nejvíce se skloňuje spolupráce s NATO na jaderných experimentech nebo těžba mramoru pro nejmodernější americké satelity. "Vrchol hory Penteli býval leteckou základnou. Je odtud skvělý výhled na Egejské moře, takže cokoli se zde v 70. a 80. letech dělo, dělo se zřejmě s úmyslem opancéřovat povodí Attiky," domnívá se profesor Dimitrios Papanikolaou z univerzity v Aténách.

Záhada Býčí skály: Masakr z doby železné se dočkal vědeckého vysvětlení
Magazín

Záhada Býčí skály: Masakr z doby železné se dočkal vědeckého vysvětlení

Zda ale armádní pokusy nějak souvisejí s podivnými elektromagnetickými jevy a závratěmi, které popisují někteří turisté, profesor nedokáže říci. Mezi vrstvami místního mramoru podle něj vědci našli břidlici obohacenou grafitem, což z hory činí dobrý vodič elektromagnetických vln. Samotný pentelský mramor má pak určité vlastnosti, které za vysokého tlaku vytvářejí elektrický náboj. "Nedá se ale stanovit, do jaké míry má nevolnosti na svědomí sugesce způsobená tajemnými historkami, jež se o jeskyni vyprávějí," připomíná profesor.

Bezedná Hranická propast má děsivou minulost. Vědci stále netuší, co je na dně
Magazín

Bezedná Hranická propast má děsivou minulost. Vědci stále netuší, co je na dně

Zdroje: www.historicmysteries.com, www.bbc.com, www.atlasobscura.com

Tagy Athény BBC Egejské moře jeskyně NATO Řecko tunel vláda